UEFI, jelenkorunk grafikus interfésze [avagy hogyan telepítsünk Windows 8.1 x64 operációsrendszert UEFI módban]
Sok mindenről tettek már fel körkérdést felhasználóknak, de ha egyszer valaki megkérdezné őket arról is, hogy a számítógép egységei, perifériái közül, melyik az, amelyik már jóval túlhaladta korát, csak kevesen említenék első helyen a BIOS nevét. Pedig idén tölti be életének 32. évét, éppen olyan öreg, mint a milliók által használt PC, és ha számításba vesszük a forgalomban levő gépek általános, felhasználók általi csere sebességét, és a világon működő gépek százmillióit, akkor minimum még egy évtizedet velünk fog élni! Az írás bevezetőjében ezért rövid áttekintést nyújtunk a személyi számítógép történetének e korai szakaszáról és korszakáról, de szigorúan csak a két főszereplő jelentőségénél és szerepénél maradva, de abból is csak a főbb állomásokat, mérföldköveket felvillantva, majd rátérünk írásunk lényegére, egy UEFI módon végrehajtott Windows 8.1 x64 telepítésének gyakorlati levezetésére, illetve bemutatására!
BIOS [Basic Input/Output System]
Története valamikor az 1970-es évek végén és az 1980-as évek elején kezdődött, amikor az IBM fejlesztői elkezdtek gondolkodni egy olyan kis, 1-4 MB méretű, központi egységről, ami levezényli és irányítja egy számítógép legalapvetőbb és legfőbb folyamatait, amiben elfér egy operációs rendszer és egyben olvasható memóriában van tárolva a számítógép alaplapján. A BIOS számítógépen belüli jelentőségét és szerepét az alábbi meghatározásnál nehéz lenne rövidebben és tömörebben összefoglalni:
„A BIOS biztosítja, hogy az összes chip, merevlemez, port és processzor együttműködjön. A BIOS legfontosabb szerepe az operációs rendszer betöltése.”
Az IBM által kifejlesztett BIOS 1981-ben lépett először színre és a fejlesztői szándék és a gyártói deklarált elképzelés szerint is, mintegy 4-5 évet szántak az egységnek arra, hogy betöltse azt a szerepet, amit az új induló személyi számítógép központi egységeként el kell látnia! Mint tudjuk, nem ez következett be, mert a továbbfejlesztésre, illetve egy új egység kifejlesztésére vagy nem volt megfelelő kapacitás vagy nem volt megfelelő akarat sem, így nem maradt más az első évtizedben, mint a BIOS fejlesztgetése, majd a következő évtizedben a „jó öreg” toldozgatása, végül, pestiesen szólva, buherálása! A képen két jellemző BIOS megoldást láthatunk:
UEFI/Unified Extensible Firmware Interface
2001-ben jártunk már, amikor az Intel fejlesztői úgy vélték, itt az idő a BIOS lecserélésére, mert az már nem tudja, illetve a jövőben sem fogja tudni ellátni azt a feladatát, amit a kor fejlesztési kihívásai, a számítógépipar technikai, technológiai haladása megkövetelnének tőle. Ekkor fejlesztették ki EFI néven azt a központi egységet, ami hivatott volt leváltani a korszerűtlennek ítélt BIOS-t. 2005-ig nem sok érdemleges változás történt EFI fejlesztésében. 2005. nyarán a világ vezető technológiai cégei új lendületet adtak az előrelépésnek azzal, hogy megalapították a United EFI (UEFI) Forum-ot, mely fórum átvette az irányítói, fejlesztői specifikáció kidolgozásának és egységesítésének központi szerepét. Jelenleg a 2.4 a legfrissebb UEFI platform.
Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) alapítói és a Board of Directors tagjai:
UEFI jelentőségéről álljon itt a Microsoft OEM Portál összefoglalója és meghatározása, mert ennél tömörebb és pontosabb leírást nem érdemes közreadni:
“Az UEFI legfontosabb előnyei a BIOS-szal szemben:
• Hordozhatóság. Míg a BIOS az x64-es gépeken is csak x86 módban fut és más architektúrákat nem támogat, addig az UEFI az x86, x64, Itanium, ARM processzorokon is natív módon fut.
• Az új eszközök támogatása. Az UEFI 2,2 TB-nál nagyobb meghajtók, akár 128 elsődleges merevlemez partíció és több mint 17,2 milliárd GB méretű memória kezelését is támogatja.
• Gyorsaság. Az UEFI gyorsabb rendszerindítást és hibernálásból való visszatérést tesz lehetővé.
• Modularitás. A moduláris felépítésből adódóan az UEFI egyes részeinek frissítésekor nem szükséges a teljes tartalmat lecserélni.
• Fokozott biztonság. Az UEFI fokozottan védi a számítógépet a rosszindulatú kódok ellen azáltal, hogy a rendszerindítás folyamatát felügyeli és csak megbízható kód indulását engedélyezi. Ezzel a technológiával kiküszöböli a bootkit és a rootkit típusú támadásokat.”
Jellemző UEFI megoldások képekben, melyeken jól látszik, hogy az alaplapgyártók többsége teljes grafikai felületet nyújt, és a belépéshez alkalmazott billentyűparancsot leszámítva, teljes egér navigációt tesz lehetővé, míg egyes gyártók félmegoldásokat alkalmaznak, azaz, termékük egy kicsit BIOS és egy kicsit UEFI:
A fenti rövid, és ma már a számítógép egyik jelentős egységének szempontjából is történelminek nevezhető korszak összefoglalója és áttekintése után rátérünk írásunk fő témájára, egy Windows 8.1 x64 kiadás telepítés bemutatására.
Fontos: mielőtt bárki a lent következő beállításokba kezdene, néhány fontos fontos mozzanatra fel kell hívnunk a figyelmét
- azok a felhasználók, akik a gép használata során többször állítottak, illetve módosítottak már az UEFI beállításokon, azoknak azt javasoljuk, hogy az előkészületek előtt nyomjanak egy Load Default Settings, illetve gépüknek megfelelő opciót, hogy a gép visszaálljon a gyári alapbeállításokra;
- az elmúlt napok hírei szerint a legtöbb számítógépgyártó az év során kiadott termékeihez BIOS/UEFI frissítést, mintegy felkészítve régebben gyártott gépeit is a Windows 8.1 fogadására, ezért azt javasoljuk, hogy a beállítások előtt és a Load Default Settings után keressék fel a gyártó oldalát és szigorúan az ott leírtakat követve frissítsék gépüket!
Hogyan telepítsünk Windows 8.1 operációsrendszert UEFI módban?
1./ Telepítő eszköz elkészítése
Töltsük le a gépünknek megfelelő Windows 8.1 kiadást innen a Media Creation Tool eszköz segítségével.
a./ első megoldás Windows 8 kiadást használók számára, Egy fájlkezelővel csomagoljuk ki a .rar fájlt, majd mountoljuk az .iso-t – jobb klikk az .iso-ra – és az állományt másoljuk rá egy FAT 32-re formázott, minimum 4 GB-os USB-kulcsra, másolás után jobb klikk DVD/CD-re és kattintsunk Kiadásra, a lépéseket a lenti képek mutatják be….
b./ második megoldás, azok a felhasználók, akik nem Windows 8 alatt futtatják gépüket, illetve a telepítőkészletet egy külön programmal szeretnék elkészíteni, azok számára a Rufus kisméretű, de nagy tudású programja kínál megoldást, töltsük le innen Rufus, a program használatáról cikk, ezen a linken olvasható.
után tallózzuk be az előkészített .iso fájlt, majd kattintsunk a Start gombra és ezzel a program elkészíti számunkra a megfelelően paraméterezett UEFI telepítőt.
Figyelem:
- UEFI telepítő készítésére ne alkalmazzuk a Windows 7 USB/DVD Download Tool és más hozzá hasonló programot, mert az automatikusan NTSF-re formázza az előkészített és FAT 32-re formázott USB-kulcsot!
- operációs rendszert csak egyben GPT lemezre lehet telepíteni, ezért a műveletek előtt minden adatról végezzünk mentést!
- asztali gépek esetében, ha van a gépben további particiónált HDD, ajánlatos a telepítés idejére a csatlakozókat levenni és csak a telepítés után visszatenni, mert a használat (bootolás) során ez is hibaforrás lehet.
2./ UEFI beállítása
Indítsuk újra a gépet és lépjünk be az UEFI kezelőfelülete eléréséhez, ehhez nyomjunk F2/Del/Esc/-t gépektől függően, kivéve a Lenovo egyes gépeit, mert azoknál a gép kikapcsolt állapotában kell a Ki-Be kapcsoló gomb melletti Novo gombot használni a beállítások eléréséhez! Navigáljunk el az Advanced/Main/Standard Mode menübe és ellenőrizzük a SATA Mode beállítását, ha szükséges, állítsuk AHCI Mode-ra a lenti példa szerint;
[megjegyezés: a legtöbb gyártó, érthetetlen módon, IDE Mode-ban szállítja az alaplapokat és a felhasználónak kell az új korszerű Windows operációsrendszeréhez illeszteni a SATA beállítást!]
Nyissuk meg a Boot/ Standard Mode/System Configuration menüt és állítsuk be az UEFI and CSM/Legacy Support/CSM OS opciót Auto módra, így egy későbbi GPT lemezről MBR-re váltáskor ezt az opciót már nem kell állítgatni! Aki nem rendelkezik gépén ezzel az opcióval, az állítsa UEFI módra;
Következő lépés a Fast Boot/Fast Bios Mode Disabled-re állítása, erre azért van szükség a legtöbb alaplap esetében, hogy a gép engedje az USB-kulcsról indítást, lásd lenti képet….
….ismét navigáljunk el a Main/Advanced/System Configuration menübe és a Secure Boot opciót állítsuk Disabled-re, megjegyezzük, hogy egyes alaplapokon pl. néhány AMI/ASUS UEFI, nem szükséges Windows 8/8.1 esetében ezt az opciót Disabled-re állítani, de néhány típusnál szükséges a tiltás.
Ezzel lényegében az UEFI beállítások minden fontos részével végeztünk, mentsünk minden változtatást F10/Save&Exit/Save Changes&Exit, illetve gépektől függő egyéb módon, majd lépjünk ki az UEFI beállításokból.
3./ Lemezkezelés [SSD/HDD lemez előkészítése telepítésre]
Azok a felhasználók, akik korszerű UEFI-vel rendelkező gépet vásároltak operációsrendszer nélkül, illetve Windows 8 OEM fut gépükön és még nem változtattak a beállításokon, illetve nem telepítettek más módon, azok ezt a részt kihagyhatják, mert gépükön a HDD/SSD szinte biztosan GPT-re konvertált állapotban van! Ezzel együtt nem árt egy gyors ellenőrzés, hogy meggyőződjünk a lemez állapotáról! Lemezkezelés, jobb klikk a képen megjelölt részre, és ha a képen látottak szerinti az állapot, akkor minden rendben.
Az írás további része azok számára készült, akik időközben MBR módon telepítettek operációs rendszert, illetve 2013. február/március előtt vásárolták a Linux valamelyik kiadásával előtelepített korszerű, UEFI képes gépüket; A már telepítésre kész USB-kulcsot csatlakoztassuk a géphez (boot sorrend beállítását ne felejtsük el) és a szokásos módon indítsuk el a telepítést, miután elérkeztünk a Telepítés menühöz….
….válasszuk balra lent a Számítógép javítása opciót , ott lépjünk be a Parancssor/Command Prompt menübe és a lenti kép szerint járjunk el annak tudatában, hogy ezzel a művelettel minden, lemezen levő adatunkat is töröljük, ezért egy előzetes adatmentés, amennyiben szükséges, erősen ajánlott. Ezt követően a bejelölt parancsokat írjuk be, és minden parancs után nyomjunk Entert….
….majd exit/Enter paranccsal lépjünk ki a parancssorból és ezzel telepítésre kész állapotba hoztuk lemezünket.
4./ Telepítés menete
- csatlakoztassuk a telepítésre kész USB-kulcsot, állítsuk be a boot sorrendet és indítsuk újra a számítógépet, majd indítsuk el a telepítést;
- amikor elérkeztünk ahhoz a részhez, ahol választanunk kell, hogy Frissítés vagy Egyéni módon szeretnénk telepíteni….
….akkor válasszuk az Egyéni opciót, majd ezt követően az alábbiak szerint járjunk el….
- – kattintsunk a drive option/meghajtó haladó beállításai opcióra, mely több lehetőséget kínál fel,
- – formázhatjuk a lemezt, indíthatjuk a telepítést a lemez kiválasztása után,
- – vagy az New/Új opcióra kattintva a telepítő eszközzel végeztetjük el a rendszerhez szükséges particiók kiosztását, tegyük ezt!
- – kattintsunk az New/Új opcióra, majd a következő ablakban az Apply-ra, majd a felugró ablakon nyomjunk Ok-t, és várjuk meg, míg a telepítő elvégzi a feladatot;
- – ezt követően a gpt lemezünkön három rejtett (300 MB, 100 MB, 128 MB) és egy rendszert tartalmazó partíció található!
Miután a telepítés minden előkészületével végeztünk indíthatjuk a telepítést! Gépünk el is kezdte a telepítést, a szükséges rendszer fájlok másolását. Ez eltart egy ideig, türelmesen várjunk meg. A telepítés során gépünk többször újraindul. Miután adatainkat megadtuk és létrehoztuk fiókunkat most már birtokba vehetjük frissen telepített Windows 8.1 rendszerünket.
Záró tennivalók
A telepítés után, hogy örömünk ne legyen zavartalan és felhőtlen ismét lépjünk be az UEFI beállításokhoz és minden olyan opciót [Secure Boot, Fast Bios Mode/Fast Boot Mode], amit a telepítés elősegítésére Disabled-re állítottunk, állítsuk vissza Enabled-re, majd ellenőrizzük a boot sorendet, bár ezt az UEFI a telepítés után általában automatikusan beállítja és a Windows Boot Managert helyezi első helyre, amennyiben nem ezt tapasztaljuk, korrigáljuk a beállítást ! Abban az esetben, ha nem így járunk el az alábbi üzenet fogad bennünket
és ezt a kellemetlen vízjelet, minden egyéb géphibák, telepítési bakik hiányában csak fenti beállítások visszaállításával tudjuk eltüntetni! Update: Amennyiben ez sem segít, töltsük le a Microsoft oldaláról az Update for Windows 8.1 for x64-based Systems (KB2902864) frissítést, mely véglegesen megoldja asztalunkon megjelenő vízjel eltüntetését! Amennyiben kérdésed, észrevételed van az írással kapcsolatban, vagy ha hibát, hiányosságot tapasztalsz, kérjük, szólj hozzá, de örömmel veszünk minden olyan hozzászólást is, mely az írás tartalmát és a leírtak pontosítását, illetve kiegészítését célozzák!
324 hozzászólás érkezett ehhez a poszthoz
vgyula12
Remek leirás….ha valakinek ezek után nem egyértelmü,az szerintem tanuljon meg olvasni! Köszi szépen 🙂
abissus
Köszi! 😉
Tamás Gruber
Kedves Cikkíró!
Nekem egy Acer Aspire F5-573G-56SS gépem van, és a leírás szerint (ami teljes mértékben megfelelő!) szeretném újratelepíteni UEFI módban rá a Windows 10-et. Azonban a BIOS-ban semmilyen advanced beállítás nincsen, szerintem rejtve van a speciális BIOS menü.
Teljesen laikusként kérdezem, ezeket a beállításokat hogyn lehet előhozni a BIOS-ban? köszönöm a segítséget!
A BIOS valamilyen InsydeH20 típusú.
senkialfonz
Először is volna egy javaslatom, máskor a kérdésekhez rakd fel, amit tudni szeretnél, mert ha ide beírod, nagyon nehezen találjuk meg. Csak akkor lehet észrevenni, ha oldalt is (címlap) – nézelődik valaki.
A másik megjegyzésem az uefi telepítésnek túl sok értelme nincsen csak akkor, ha a lemezed nagyobb, mint 2 terra v több partíciót szeretnél, mint 4 akár egy kisebb hdd-n.
A konkrét kérdésre a lehetséges megoldás: Jól sejted, rejtve van mindaddig, amíg nem adsz a biosban egy supervisor jelszót, ha emlékeim nem csalnak, utána már hozzá lehet férni az uefi beállításokhoz.
renegade
Hát nem egyértelmű….
Bemountoltam az iso file-t és nem másolja át fat32 usb-re.
A sources mappában van egy file, install.wim ami 4.6 gb.
Ezzel mit kezdjek?
abissus
Fat32-re formázott USB-re csak max 4 GB-os állomány másolható. Milyen .iso, amit másolni akarsz?
Lacapapa44
Nagyon jó leírás, és nagyon egyértelmű, végig is csináltam, de csak ennyit értem el vele, hogy bootoláskor kirak e
gy lakatot, közepén egy piros felkiáltójellel, aláírva, hogy: “Security Boot Fail”, és innen nincs tovább.
abissus
@lacapapa44, Secure Boot / Disabled – Fast Boot/Bios / Disabled, ha ez rendben, akkor töltsd le MS oldaláról a 32 bites vagy x64-es kiadást és futtasd le.
x64
32 bit
quazar
Hiánypótló leírás! – Valamint szép! Grat!
micheldelux
Abissus rulez. 🙂
bretya
Ezekből a cikkekből minden nap rengeteget tanulok, köszönet érte !!
kabala
Csatlakozom az előttem szólóhoz. 😆 Mint mindig, most is egy alapos és szinvonalas leírást kaptunk. Köszi!!
(ui. remélhetőleg hamarosan le lehet cserélni a Rufus program képét a georg1136 által készített magyar fordítást tartalmazó képpel) 😉
Cartman
Nekem sajnos még mindig csak csúnya régi BIOS-om van, de a cikken keresztül egy kicsit betekinthettem az UEFI-s világba 🙂
Nem is tűnik olyan bonyolultnak így már.
Köszönjük a cikket!
Poissonnière
Ha valakinek sikerült UEFI telepíteni a 8.1-et Gigabyte B75M-D3H alaplapra F14 bios-szal az ossza már meg a beállításokat, mert végigkövetve a fent leírtakat telepítettem és a “nem megfelelő a biztonságos rendszerindítás konfigurációja” felírat csak nem tűnik el.
Tamás Durgó
A Secure Bootot kapcsold be.
Poissonnière
Bekapcsoltam és akkor sem tűnt el. Bár az én biosomban ilyet nem találtam : “nyissuk meg a Boot/ Standard Mode/System Configuration menüt és állítsuk be az UEFI and CSM/Legacy Support/CSM OS opciót Auto módra”. És még annyi, hogy a windows 8 az UEFI volt telepítve probléma nélkül, csak a 8.1 problémázik.
Séf Bácsi
Nekem egy Gigabyte Z87-D3HP deszkám van,ugyan ezzel a gondal küzdöttem én is,de csak eddig a percig,mert megtaláltam a megoldást a bios-ban. 😀
Mindjárt le írom a megoldást,már ha van neked ilyen opciód. 🙂
abissus
Sajnos minden alaplapot nem lehet górcső alá venni,mert az meghaladná egy írás terjedelmét és nem is szólva arról, hogy egy gyártó többféle módon nevezi el még típuson belül is termékei specifikációját!

A lenti kép esetleg segít a megoldásban! 😉
Séf Bácsi megoldása meg csak prémium lesz! 🙂
Séf Bácsi
Lépj be ide Bios Features
Secure Boot bekapcs
Secure Boot Mode Standardről Custom-re állítani
Key Managment entert nyomsz
Itt kiválasztod,hogy install default secure boot keys
A változtatásokat elmented a gép újraindul és már nem lesz ott a vizjel. 🙂
Nekem így sikerült. 🙂
abissus
Így van, ez a megoldás egyébként az Asrock alaplapok esetében is! Most már csak az a kérdés, nála van-e ilyen opció? Köszi a segítséget! 😉
Séf Bácsi
Nincs mit,a googel se kellet hozzá,csak egy kicsit bátrabban bele mentem a beállításokba 😆
Poissonnière
Köszi mindenkinek! Várom!
Poissonnière
Köszi Séf Bácsi! Kipróbálom!
abissus
Egy kis segítség képekben! Ez Asrock alaplap, de Séf Bácsinál bevált, akkor működnie kell! 😉
http://www.eightforums.com/tutorials/17058-secure-boot-enable-disable-uefi.html
Poissonnière
Köszi Abissus! Most a telepítésem legacy boot. Mindenképpen újra kell telepíteni, vagy létezik más alternatíva?
abissus
Gondoltam, de nem reméltem! Vártam az alábbi kép beillesztésével, hátha nem lehet igaz, de mégis! 🙂

Van ilyen…. 🙁
Nincs más alternatíva, sajnos, következik az újratelepítés! Javaslom, inkább lassan, de alaposan gondold végig a beállításokat! 😉
Poissonnière
Abissus, Séf Bácsi! Akkor ha telepítem újra a gépet úgy kezdem a bios beállításokat, ahogy a cikkben írtad Abissus, majd telepítés után engedélyezem amiket letiltottam kiegészítve Séf Bácsi megoldásával. Jó így, illetve én dvd-ről telepítek, nem pendrive-ról kell valamit másképpen csinálni, és még egy a biosba az os tipusához Windows 8 vagy Windows 8 WHQL legyen választva?
abissus
DVD rendben, WHQL – Windows Hardware Quality Labs vagyis Windows Hardware Minositő Intézetben tesztelt drivereknél szokták ezt odaírni, nyugodtan válaszd azt, legalább MS által elfogadott meghajtók dolgoznak Windows 8.1 alatt! 😉
Séf Bácsi
@poissonniere
Windows 8 WHQL használom,akkor is ha nem UEFI-ba telepítek.
abissus
Ja, ja! 😉
Poissonnière
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a segítséget!
senkialfonz
Az miért van h dedikált vga-val a secure boot nem működik /GTX 650 Ti/ csak az alaplapival /HD 4600/ ?? Ez egy gigabyte lap H87M-D3H , bár nem tudom van-e egyáltalán a típúsnak köze az egészhez!
A fórumokat olvasgatva egyenlőre csak kérdéseket találtam válaszokat nem.
senkialfonz
Esetleg a VGA bios lehet a bűnös?
abissus
Itt található a Windows 8.1-hez kiadott VGA Drivers, nézd át …..
http://johnsondrivers.com/download-driver/GIGABYTE/GA-H87M-D3H#WINDOWS 8.1 64BIT
Poissonnière
Na megpróbáltam a biost beállítani a fentiek alapján az újratelepítés során, plusz Séf Bácsi által leírt beállításokat újraindítás után fekete képernyő, a gép egyébként megy de a monitoron nem látszik semmi, még a bios betöltődése sem induláskor. A bios elemet kivettem kb 20 percre, visszaraktam semmi nem változott. 🙁 Ötlet?
senkialfonz
Van vga a gépedben vagy csak az alaplapi?
Poissonnière
Van egy gtx 760 és van alaplapi kártya is, de az le van tiltva.
senkialfonz
Én is végigjátszottam ezt a folyamatot , de valahol utaltak /azt hiszem holland oldal/ a vga-ra kivettem a kártyát, átdugtam az alaplapira , így tudtam csak bemenni a biosba és kikapcsoltam ezt a gyönyörűséges boot funkciót.Azt hiszem így reset sem kellett , de ebben már nem vagyok bíztos.
Aztán kipróbáltam a hd 4600-t , azzal tökéletesen mük.
Megnéztem a ms. fórum oldalát ott is fel van téve a kérdés , gondolom ” egy szakinak ” kb 10 napja de nincsen rá válasz
senkialfonz
http://answers.microsoft.com/hu-hu/windows/forum/windows8_1-windows_update/nem-megfelel%C5%91-a-biztons%C3%A1gos/9ac148a0-f668-4dd1-ae78-57ac14d5130d – itt a linkje ha érdekel olvasd el!
abissus
Windows Compatibility Center nem reagál a Te gépedre, azaz, nem tartja elfogadhatónak Windows 8.1-re, szemben @poissonniere alaplapjával???
http://www.microsoft.com/en-us/windows/compatibility/CompatCenter/Home
Nézd meg Te is, hátha mellé ütöttem…
abissus
Ez az MS oldal, ahol látható, hogy nincs kompatibilitási probléma!
http://www.microsoft.com/en-us/windows/compatibility/CompatCenter/ProductDetailsViewer?Name=Gigabyte%20GA-B75M-D3H%20rev.%201.0%20Motherboard&vendor=GIGABYTE&Type=Hardware&tempOsid=Windows+8.1
Erre az oldalra vezet, ahol ez évben kiadott drivereket nézd át!
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4150#bios
senkialfonz
Ez rendben van de ha beállítjuk a bíztonságos indítást akkor game over van,azt csinája a gép h indul a bios hang éppen h pittyen egy kicsit és kezdi újra.
Poissonnière
Senkialfonz! Pont így jártam “A Secure Boot alatt ki kell generálni az alapértelmezett kulcsokat. Ez általában úgy érhető el, ha a Secure Boot-ot Custom-re állítják Standard lehetőségről, majd a Key Managementen belül a Recover Default Factory Keys, Genereta Factory Keys lehetőségre kattintanak.” Ez a kulcs generálás annyira jól sikerült, hogy azóta indítás után egyből fekete képernyő még a bios sem látszik. Elemet már kivettem a cmos visszaállításához, de nem állította vissza. A videokártyát is kivettem, de az sem segített. Most arra gondolok, hogy nem volt elég ideig kint az elem és nem törlődött a cmos.
senkialfonz
Már írtam hogyan csináld – nekem így állt helyre – vedd ki a kártyát,utánna bíztos ami bíztos alapon csinálj egy resetet , dugd rá a monitort az alaplapira , és índítsd újra és kapcsold ki a funkciót.
Ami bíztos jelenleg h a videokártyával nem működik nálam sem.
senkialfonz
Amúgy elevszed a tápot a vga tól, ki sem kell venni ,reset sem kell elég csak átdugni az alaplapra és ugy kikapcs sec. boot. Aztán vissza a kártyára , újra índít ,egy kicsit még gondolkodik – ugyan azt csinálja ,mint a hiba esetén – de aztán elindul.
abissus
@poissonniere,@peppino, Ez az alaplap milyen gépen működik, a gép gyártói oldalán jártatok már?
Edit: egyébként a legszomorúbb az egészben az, hogy MS időben átadta a gyártóknak a Windows 8.1 előzetest, hogy fel tudjanak készülni, úgy tűnik, néhány gyártó nem nagyon csipkedte magát!?
senkialfonz
Ez peppino gép , én raktam össze 🙂 Onnan kellene kindulni mi az a vga ban ami “eltéríti a biost de nagyon.Vagy milyen szerpet játszik a vga a rendszeríndításban?
senkialfonz
Amúgy h87m-d3h gigabyte lap , nvidis gtx 650 ti, kártya
senkialfonz
Kell nekem mindig az új dolgok után érdeklődnöm 🙂 Tessék most megkapta,m 🙂
abissus
Feleségem gépe is egy összerakott gép ASUS alaplappal, de gond nélkül viszi Windows 8.1-et! Természetesen ilyen esetben az alaplapi gyártó oldalán kell keresni a megoldást, megnézted a VGA drivert, amit kiadtak Windows 8.1-hez?
senkialfonz
Kérdésem , milyen vga társul az asus laphoz? Mert nagyon úgy néz ki h a mienk nem uefi kompatibilis.
Persze h próbáltam már az új drívert,,, De nem hiszem h op rendszer indulása nélkül a kártya informáhatná bármiről is a rendszert. Alapból kellene valami info , amikor még nicsen rendszer , tehát küldeném a biosnak mehet az uefi boot.De odáig nem jutunk el.
Már írtam – lehet h húleség – de mi van a vga bios – l?? Esetleg nem onnan akar indulni? Bár ilyet még soha nem hallottam 🙂
Intel integrált, Nvidia GEForce 630 dedikált és kifogástalanul működik! by abissus
senkialfonz
http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/3156/~/when-installing-an-after-market-graphics-card-into-a-certified-windows-8-pc – ezt találtam még most próbálom perfekt angolságommal 🙂 értelmezni.
senkialfonz
Értelmezve – ezt csináltam 🙂
chris-v
Jó kis írás! Ha sikerül eladnom a mostani lapomat és beszerezni egy újat amiben UEFI bios lesz és elakadok, akkor most már tudom hol kell keresnem hozzá megoldást! 😉
De hogy egy kicsit kötekedjek is: “Az írás bevezetőjében ezért rövid áttekintést nyújtunk…” Nem lenne jobb egyes szám egyes személybe, hisz te nyújtasz, vagy sokad magaddal írtad a cikket?
A másik hogy az elején kicsit sok a ” jel és egyből ez jutott eszembe róla 😀

abissus
Az írás a DW oldalán, a DW nevében jelenik meg, azzal együtt, hogy az írás szerzője ott szerepel, így szokás fogalmazni! Az “-jel azt jelenti, nem saját gondolat, valaki, valahol már ezt megfogalmazta, de nem derült ki, hogy ki volt az illető, mint pl. a Microsoft OEM Portál esetében, mert ott jelölve van, ez a gondolat tőlük származik! Ezért szerepel annyi “-jel…, illetve pl. a “…jó öreg…” esetében illik jelezni, hogy kicsit humorosan tituláljuk annak! 🙂
chris-v
Jólvan, csak egy kicsit kötekedtem 😉
abissus
“Amennyiben kérdésed, észrevételed van az írással kapcsolatban, vagy ha hibát, hiányosságot tapasztalsz, kérjük, szólj hozzá, de örömmel veszünk minden olyan hozzászólást is, mely az írás tartalmát és a leírtak pontosítását, illetve kiegészítését célozzák!”
Én ezt komolyan szoktam venni, egyébként is az az életfilozófiám, amit viccesen szoktam feleségemnek mondogatni, én egy demokratikus beállítottságú ember vagyok, de nem tűröm az ellentmondást! 🙂
chris-v
Tudom, hogy érted ezeket a kis “trollos” térfákat, úgy hogy nem félek hogy megsértődsz rajta. Na meg azért részben építőjelleggel szántam a kérdést, annak ellenére hogy becsomagoltam más környezetbe és képet is mellékeltem mellé! 🙂
Majd az én írásomnál én is elvárom hogy te is beleköss! 😉
abissus
Már most fényezem és élesítem a klavit! 🙂 Az egy botor ember, aki azt gondolja, neki mindig, mindenben igaza van, én az ilyen emberektől megkímélem magam! 😉
abissus
@peppino, és sikerült?
senkialfonz
Mármint mi?
senkialfonz
Amit az nvidia oldalán olvastam?
abissus
Megoldani…
senkialfonz
Nem. Tehát 630 van a 331.58 driver , és ez alatt megy a sec.boot???
abissus
Semmi gond, de annál több gond volt a notimon vele, mert folyamatosan azt az üzenetet kaptam, a gépem nem kompatibilis, csak akkor ment fel, miután megérkezett a Windows 23,3 MB update?? Ki érti ezt? 🙂
senkialfonz
Nos akkor kb. ennyit szoktam fordítani egy problémára.Passzolom.Konkluzió : ugyan az nvidia a 331.40 bétájába már beletette ezt a funkciót de a gigabyte valamit elcseszett , ennyi.
A gigabyttal egy fél évig leveleztem , most semmi kedvem hozzá.
Majd még benézek ,hátha találtok valami értelmes dolgot.
Visszatérek a jó öreg mezei boothoz igaz uefi bios alatt.
Poissonnière
Most akkor mi a teendő, hogy a videokártyát is tudjam használni, ne csak az integráltat?
abissus
Az a tragédia a felhasználok számára, hogy úgy tűnik, valami nem stimmel Microsoft és a gyártók együttműködésében, mert az nem normális állapot, hogy Windows 8.1 megjelenése óta az internet tele van panasszal, kérdésekkel és válasz nincs egyes gyártók részéről! 🙁
abissus
NVIDIA kártyát használókat értesítem, hogy ma megjelent az NVIDIA GeForce Experience 1.7 és egyben frissült a grafikus kártya is 331.58-ról 331.65-re! Katt a lenti linkre, Experience 1.7 letöltése és az letölti, telepíti az új illesztőt! Lehet, hogy ezzel megoldódik a Windows 8.1 gond UEFI telepítéssel! 😉
http://www.geforce.co.uk/geforce-experience/download
senkialfonz
Nem oldott ez meg semmit ,nálam a nyolccal sem megy,béke poraira.
abissus
@peppino, a megoldás a cikk végén! 😉
senkialfonz
Köszi ez tényleg eltünt 🙂 De gondolom ettől még a se. boot ugyanúgy nem fog müködni vagy tévedek?
abissus
@peppino,teljesen mindegy, hogy Secure Boot be- vagy kikapcsolt állapotban van! Végre MS megoldotta! 😉
senkialfonz
Ezt én másképpen gondolom.Az h ott egy írás a monitor jobb sarkában , az egy dolog.
Ha már adott ez a funkció,állítólag még jó is valamire és nem mindenhol működik.irással vagy anélkül.Ez a gond szererintem de ez csak egy vélemény 🙂
abissus
Alaposan elbeszéltünk egymás mellett, mert én a kérdésedet a vízjelre értettem és a szerint válaszoltam! A Secure Boot az UEFI egyik lényege és a rendszer biztonsága szempontjából a legfontosabb opció a különböző védelemmel együtt! Amennyiben lehet, kapcsoljuk be! 😉
senkialfonz
Also:)Hát igen itt a fő probléma az hogy nem mük, lehet h vaterázok egy 1150 lapot – ha van olcsón működő – és akkor kiderítem h ki a hunyó , az nvidiával még úgy sem veszekedtem 🙂
abissus
@peppino, ezt nem nagyon értem, mert mindkét gépen NVIDIA kártya van és kitűnően működnek! 😉
senkialfonz
Egyenlőre én sem értem , de lehet h még is nekidurálom magamat és írok a lapgyártónak.
Gabero
Nekem sem minden teljesen világos még… Uefi telepítés előtt mindenképp törölni kell minden partíciót, akár MBR akár GPT? Mert az MBR esetén azt értem miért, csak egy tiszta parti maradhat. De ha már GPT-re akarok egy új tiszta telepítést, amin már több elsődleges partíció is van, akkor is törölni kell mindent?
abissus
A GPT lemez sajátossága, hogy a telepítés során, ha akarod, ha nem, mindent törölni fog az egész lemezről! Ezért kell előtte adatmentést készíteni annak, aki a lemezen adatokat tárol. Telepítés után bármennyi kötetet tudsz kialakítani, szemben az MBR lemezzel, amelyiken csak négy partició hozható létre, három elsődleges és egy logikai! 😉
Gabero
Még akkor is ha a GPT-n több elsődleges partíció van? törlődik mind? Nem tetszik ez nekem… állandóan mentés csinálni?! Maradok az MBR-nél, ott nem vész el semmi a többi elsődleges partícióról! Lehet az UEFI telepítés és boot gyorsabb és biztonságosabb, de a rendszer teljesítményét nem növeli…
luiz
A “Boot from network devices” “Boot from storages” és a Boot from PCI/… mindegy milyen beállításon van?
UEFI-ben telepítettem a rendszert, és ahhoz hogy bootoljon, a biosban/uefiben windows boot menedzsert kell választanom,mert a többi eszközt nem látja uefi-nek.Valamit elrontottam,vagy más asus lapnál is így van.(b75m-a)
És még észrevétel.GPT-re konvertálás közben a parancssorban,nem mindenkinek a disk 1-et kell kiválasztani,hanem értelemszerűen amelyikre telepíteni akar!
abissus
A telepítés szempontjából mindegy. Igazából telepítés után, ha visszaállítottad a Secure Boot és a Fast Boot/Fast Bios Mode opciókat Enabled-re, a rendszer automatikusan első helyre teszi a Windows Boot Managert, amennyiben nem, tedd első helyre a boot sorrend beállításoknál!
Így van, értelemszerűen mindenkinek azt a merevlemez számot kell választania, amin dolgozni szeretne, nálam 1 volt, mert a másik, mint látható és *-gal jelölt, hogy gpt lemez! 😉
luiz
Tehát akinek uefi-ben van telepítve,azoknak mind a windows boot manager áll a boot sorrend elején?
AtHoS
Ezt be is írhatnád a cikk megfelelő részébe azzal egyetemben, hogy a parancssoros bűvészkedés eredménye a kiválasztott meghajtón lévő adatoktól való könnyes búcsú jegyében zajlik. Ez nagyon fontos momentum, aminek ott kellene vastagon szedett bejegyzésben éktelenkednie figyelemfelhívóan! Aki szóról szóra követi a leírást (mivel nem ért hozzá, át sem gondolja mit művel, de meg kell csinálni, mert enélkül nincs uefi boot, amire lehet semmi szüksége nincs, de írták, hogy ez a jó ez a tuti) az emiatt értékes adatokat veszíthet, amit gondolom Te sem szeretnél.
abissus
Általában igen, pl. a Samsung notimon USB-re állítom a bootsorrendet, elvégzem a munkát és a következő alkalommal, ha belépek az UEFI beállításokhoz, már ismét a Windows Boot Manager áll az élen. 😉
abissus
@dw-athos, észrevételed jogos és köszönöm. 😉
Rizzo
Egy mezei felhasználó mit tud erről az egészről? Nevetséges, hogy ilyen szintű buherálást igényel egy új technológia bevezetése. 30 éve foglalkozom számítógépekkel, így van némi rálátásom a PC-s “sufnituningra”, de hogy még ma is ilyenekhez kelljen fordulni, az vézlázító.
abissus
A kérdésfelvetés rossz, ugyanis a “mezei felhasználók” eddig sem tudták, mi van a gépben, legfeljebb csak azok, akik érdeklődőbbek voltak (vannak) az átlagnál, és legyünk őszinték, nem is kell tudniuk, használják és kész. Amennyiben gond van, ott vagy Te és a többiek, azzal a 30 éves tapasztalattal és megjavítjátok a user gépét. Egyébként nem olyan bonyolult dolog, mert ha én a 67. évemmel megértettem, akkor Ti azzal a nagy tapasztalattal meg pláne. Egyébként nem kell félteni a mostani generációt az új technikától, mert amíg mi néhány percig tanulmányozzuk egy új technika kézikönyvét, addigra ők már használják is! 🙂 Ennyit a “vérlázításról”. 😉
zonee
a nép nevében mostantól abissus a dirtywindows szóvivője!
XD
mikcip
Sziasztok!
Nemrég lecseréltem korábbi alaplapomat egy újjal (MAXIMUS VI FORMULA), amely UEFI BIOs-al rendelkezik.
Nem tudom eldönteni, hogy érdemes-e foglalkoznom azzal, hogy a merevlemezeimet átállítsam MBR-ről GPT-re. Ha nem kéne újratelepítenem a Windows 7 rendszert és az azalatt futó programokat, akkor talán kapásból GPT-vel kezdeném.
Az Interneten böngészgetve megfelelő információért – amivel el tudnám dönteni, mit érdemes tennem – csak annyit találtam, hogy a GPT-re akkor szükséges partícionálni a merevlemezeket, ha 3 TB-nál nagyobbak.
Számítógépemben 1 db. 128 Gb-os, 1 db. 256 GB-os SSD-lemezem, és 2 db. 1 TB-os merevlemez csücsül. A 256-os SSD-n van a rendszer (W7), és az alá telepített programok. A Win 7-es oprendszert készülök felváltani WIN 8.1-es rendszerrel, amely a WIN 7-esről frissül majd. Mellesleg a 128 GB-os SSD-n is működik egy Win 7-es, és az meg is marad a későbbiekben is.
Tehát, most még – a szerzett információ szerint – nem annyira szükséges a GPT, de ha netán vásárolnék egy 3 TB-nál nagyobb kapacitású merevlemezt, akkor vajon hogyan tudnék váltani?
Döntésemet nehezíti, hogy az UEFI leírásokban szerepel az is, hogy az ilyen módon telepített Windows, és az alkalmazott programok gyorsabban töltődnek be.
Szóval… szeretném az alaplap eme tulajdonságát kiaknázni, csak éppen nem tudom eldönteni, hogy érdemes-e. Reménykedem, hogy valaki segíteni tud ebben…
üdv.: mikcip
zonee
ilyen géppel ajánlott az uefi telepítés gpt lemezre
videokártya gondot okozhat
abissus
A GPT lemez lényege, mely egyébként az írásban is szerepel „Az új eszközök támogatása” címszó alatt található és így szól: “Az UEFI 2,2 TB-nál nagyobb meghajtók, akár 128 elsődleges merevlemez partíció és több mint 17,2 milliárd GB méretű memória kezelését is támogatja.”, tehát, ez nem azt jelenti, hogy csak e méret felett lehet gpt-re konvertált lemezzel dolgozni, hanem csak azt, hogy e méret felett kötelező, ha a lemez minden adott kapacitását, előnyét ki akarjuk használni!
Továbbá a gpt lemezen (az MBR lemez egy 350MB rejtett particiója helyett) három rejtett partició van (300MB/helyreállítás, 128MB/rendszerindítás és 100MB/tartalék, ebből következően más helyen található a rendszerindító partició, más módon történik az indítás, ezáltal, az UEFI Secure Boot Mode, illetve a Fast Boot Mode bekapcsolásával párosítva biztonságosabb, gyorsabb és stabilabb az operációs rendszer betöltésének folyamata, ezáltal az egész rendszer.
Ebből következik, hogy aki ilyen korszerű eszközzel rendelkezik, annak kár lenne lemondani egy ilyen lehetőségről, de hangsúlyoznom kell, semmi sem kötelező!
Aki viszont úgy határoz, hogy gpt lemezre telepíti rendszerét, annak tudnia kell, hogy előtte minden adatot mentenie szükséges, mert a gpt lemez sajátossága miatt az a telepítés során törlődni fog!!!
abissus
A lenti linken megtekintheted és letöltheted a User Manualt http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/MAXIMUS-VI-FORMULA/E8336_Maximus_VI_Formula.pdf
Véleményem szerint ez az alaplap szinte megköveteli az UEFI/GPT lemez páros használatát! Mert egyébként felmerül a kérdés, miért veszünk egy ilyen drága és szinte mindent tudó alaplapot, ha nem használjuk ki tudását? 😉
mikcip
Vajon megúszhatom-e a GPT-re való átállást úgy, hogy az SSD lemezen lévő partíciót – a rendszerrel együtt – migrálnám (klónoznám) a gépemen lévő egyik üres, 1 TB-os lemezre, aztán az SSD-t átkonvertálom GPT-re, utána visszaklónozom a rendszert?! Netán valami más megoldás is volna a meglévő rendszerem újratelepítése helyett?
Gyanítom, hogy nem lehet, de azért mégis megkockáztatom ezt a kérdést…
abissus
Jól gyanítottad,nem lehet áthidalni a két lemez közötti rejtett particiók eltérő kezelését és az ebből fakadó rendszerindítás különbözőségét.Teljesen más a filozófia az MBR és a GPT között.
mikcip
De talán arra van lehetőség, hogy amíg az SSD lemez GPT – a rajta lévő rendszerrel – addig az 1 TB-os adatlemezem – NTFS partícióval – összeférjen az UEFI indítású gépemen?
abissus
Ennek a megoldásnak semmi akadálya, de fordítotjának sem, azaz, pl. mbr (ntfs) lemezen a rendszer és mellette adattárolásra egy gpt lemez is, sima ügy. 😉
Edit:
GPT lemezen a rendszert tartalmazó partició is ntfs-re formázott, nem ez a lényeges különbség, hanem a rejtett particiók kiosztásának módja, fajtája, a rendszerindító partició fat32-re formázott része és a fentiekben már leírtak.
mikcip
Korábban említettem, hogy szeretnék fenntartani a gépemen egy másik rendszert a telepítendő WIN 8.1 mellett, természetesen egy másik (128 GB)lemezen, amelyik – legalábbis egy darabig – MBR-es (win 7) maradna. Gondolom, hogy ebben az esetben, ha a GPT-s Win 8.1-es rendszert indítom, akkor azért látszik, és olvasható is a 128-as MBR-es lemez tartalma. Ha viszont erre a WIN 7-es, MBR-es lemezre szeretnék indítani, akkor az UEFI-ről át kell váltani… és fordítva. Vagy lehetséges volna használni a két rendszer közötti “ugrálásra” az EasyBCD-?
Boss
Telepítés után eltűnt az indításkor megjelenő Windows logó. Ez miért van?
mikcip
Ezt az “EDIT” bekezdést nem vettem az előbbi hozzászólásomnál észre…
abissus
A Samsung notimon az UEFI beállításnál a kettős indíttatást engedélyeztem, azaz, UEFI OS or CSM OS opciót Enabled-re állítottam, így tudom használni a beépített SSD gpt lemezen levő rendszert, illetve a Windows To Go-t felváltva anélkül, hogy állandóan az UEFI beállításokban keljen matatni. Ezt a megoldást javaslom nálad is azzal, hogy a Win 7 miatt a Secure Boot Mode opciót Disabled-re kell majd állítanod, mert másképpen nem engedi elindítani a Win 7-et.
Az a javaslatom, hogy a lenti kép szerint járj el (feleségem asztali gépén így állítottam be a kettős indítás lehetőségét), mert az UEFI felépítése hasonló.
http://imgur.com/EFKp1hl.jpg?DirtyWindows.jpg
mikcip
Nagyon köszönöm tanácsaidat, azt hiszem, hogy így már nagyobb bizalommal nekifoghatok az építkezéshez
Üdv.: mikcip
Gabero
2 laptopot kapok nemsokára telepítésre. Mindkettőre win8.1-et szeretnének.
Az elsőn win7 és csak GPT partíciók vannak, úgy mondták több partíción vannak adatok, amikor formatálom majd a rendszerpartíciót nem lesz gond a telepítéssel? Úgy értem a többi GPT-s partíción megmaradnak az adatok?
A másiknál GPT és MBR partíciók is vannak. Itt amikor majd telepítem a GPT-re, akkor az MBR-en az adatok megmaradnak? Most telepítek majd a jövőhéten először UEFI-GPT-s gépeket, még nincs ilyen tapasztalatom…
abissus
Amikor megkaptad a gépeket, alaposan nézd meg és csak azt követően beszéljünk róla, mert itt fogalmak keverednek és nem is biztos, hogy minden úgy van, ahogy neked elmondták. Ok? 😉
Addig is tanulmányozd a fenti cikkben leírtakat.
Gabero
No tehát… Rákérdeztem telefonon, és egészen biztos a leírtak szerint van a két gép. Tiszta telepítést szeretnének win8.1-el. Ezért a két kérdésem továbbra is fennáll..
zolibátyó
Szervusztok!
Hihetetlen de ez van!!!
Egy ASROCK z87 pro 3 alaplapon próbálkoztam többször nekifutva a telepítéshez UEFI módban. Úgy alakult, hogy 2HDD és egy SSD van a gépben, az SSD-re szántam a rendszert. Az egyik HDD lett volna a mentési HDD. A telepítő elindul , de az első leállás után a windows boot manager nem találja a rendszert, csak ha leválasztom az egyik meghajtót. Az SSDvel + egy HDDvel végigfut a telepítő, de ha csatlakoztatom a 2. HDD-t ismét leáll a bootmanager.
Javító módokat végigpróbáltam és kizárólag egy HDD-vel megy a rendszer. Ha a telepítetthez képest cserélem a két HDD-t már akkor sem indul a gép…
Ez szívás!!!!
Van ötlete valakinek a boot manager javításához, ha új HDD-t csatlakoztatok???
Vagy csak külső HDD-ként csatlakoztathatom a további HDD-t!!?
EasyBCD-t használtam, de ha nincs csatlakoztatva a HDD nem is lehet állítani semmit vele. Az ufi bios meg indítás után csatlakoztatva a + HDDt nem látja azt.
BCD editorral nem mertem az indítófájlba turkálni. bár így sem megy…
Kösz a segítséget
abissus
SSD-n kívül minden más HDD csatlakozóját vedd le, telepítsd az operációs rendszert és majd csak ezt követően tedd vissza a többi HDD csatlakozóját! SSD csatlakozója a 0 portra kerüljön. 😉
Javítás: SSD-n kívül minden HDD csatlakozóját vedd le, majd tedd be a telepítő eszközt és navigálj el a “Számítógép javítása” opcióhoz és válaszd az automatikus javítást, ezt követően indítsd újra a gépet és ha a gép működik, azaz bootol, tedd vissza egyenként a többi HDD csatlakozóját.
zolibátyó
Köszönöm a választ még ezt a verziót azt hiszem nem próbáltam.
Az ellenkezőt gondoltam, hogy lássa a többi hardvert a telepítő.
abissus
Nem jó, mert a többi HDD particionált részére is kerül a boot fájlokból! 😉
Gabero
@abissus :Közben megkaptam a gépeket, sajnos nem volt időm kísérletezgetni, hogy megmaradnak-e az adatok a két gép partícióin, ezért biztosra mentem.. kértem egy külső vinyót, és kimentettem előtte mindent.. Aztán töröltem minden partíciót és tiszta telepítés 8.1-el mindkét gépre… Azért jó lett volna megtudni, hogy meglehetett volna-e csinálni adatmentés nélkül..
abissus
@gabero, Megmondom őszintén, senkinek sem vagyok hajlandó újra és újra leírni azt, ami egyébként a leírásban szerepel! Ezt csak azért rögzítem, mert mintha enyhe rosszalló hangot vélnék kisejleni hozzászólásodból.
Ezzel szemben szívesen segítek megoldani minden olyan kérdést, ami esetleg nem világos, vagy nem teljesen érthető …stb. 😉
http://imgur.com/UumjowX.jpg?DirtyWindows.jpg
http://imgur.com/e7Oy33M.jpg?DirtyWindows.jpg
Gabero
NEM dehogy is, még véletlenül sincs bennem semmi “rosszallás”. Te nekem már többször is segítettél, ha én nem tudok valamit, az csak az én hibám…
abissus
Ok! 😉
Lamer
Van egy Asrock Z77 Extreme4 alaplapom (I3770) a legutolsó bios frissítéssel, Gigabyte Nvdia 670-es videokártya (A proci, alaplap, videokártya PCIex 3.0 szinkronban van) amiben a bios-t frissítettem (F13). Ez tudja az UEFI bios-t. ŐK ezt állítják:
1. NVIDIA Source BIOS Version:80.04.31.00.58
2. Base Clock/Boost Clock : 980/1058MHz
3. Memory Clock : 1502MHz
4. Release for HYNIX Memory
5. Increase Game stable
6. UEFI BIOS
Sajnos az alaplapon nem találom ezt a beállítást a boot menüben, minden mást viszont megtaláltam:
Boot/ Standard Mode/System Configuration:
UEFI and CSM/Legacy
Auto
Only UEFI
Nekem csak Boot/ Boot option #1, #2, #3:
AHCI P0
USB
és egyedül az általatok leírt pendrive formázával lett UEFI a pendrive-om.
Ha van segítség köszönöm!
abissus
Azok csak példák voltak, mert minden alaplap más és más. Lentieket nézd át és ha szükséges korrigáld.
Néhány tennivaló:
– AHCI beállítása, illetve ellenőrzése
http://imgur.com/LqK6XNO.jpg?DirtyWindows.jpg
– Boot sorrend beállítása, neked USB kell DVD helyett
http://imgur.com/o0YwHVT.jpg?DirtyWindows.jpg
– USB beállítása
http://imgur.com/6TbrrUh.jpg?DirtyWindows.jpg
– UEFI beállítások ellenőrzése, illetve korrigálása
http://imgur.com/3xNiJm8.jpg?DirtyWindows.jpg
Amennyiben nem tartod szükségesnek, mert a beállításaid rendben, akkor már csak a telepítés van hátra. 😉
Egyébként itt minden beállítást megtalálsz.
ftp://europe.asrock.com/manual/Z77%20Extreme4.pdf
Lamer
Köszönöm a segítséget!
Sikerült a formázás és végre a HDD GPT rendszerű lett, de van még egy kérdésem.
Az normális ha boot option1 –ben nem a HDD van hanem microsoft boot manager?
Lamer
Bocsánat helyesbítek: Windows Boot Manager
És még egy kérdés: Mindezek után kell-e engedélyezni a secure boot-ot.
abissus
Az a normális állapot, ha az első helyen a Windows Boot Manager áll! Az UEFI és Windows 8.1 együtt másként működik, mint a megelőző Windows kiadások, arról nem is beszélve, hogy más helyről történik a rendszerindítás is. 😉
A Secure Boot engedélyezése attól függ, akarsz-e pl. Windows 7 kiadást dual bootban telepíteni, ha nem, akkor kapcsold vissza, ha igen, akkor ne. 😉
Lamer
Köszönöm!
Sajnos a 8.1-ben nincs system image backup,de ha a powerShell-ben adminisztrátorként a következő parancsot adom:
wbAdmin start backup -backupTarget:E: -include:C: -allCritical -quiet
akkor megmarag a GPT rendszer?
abissus
A Windows 8.1-ben is van rendszer backup csak más a neve, Vezérlőpult – Fájlelőzmények – Meghajtó keresése és a többi már értelemszerű…
Lamer
Még van kérdésem: mi szerepe van a secure boot-nak, bekell-e kapcsolni telepítés után?
Lamer
Bocsánat látom a választ és köszönöm.
abissus
Az írásban is szerepel, nagyon fontos szerepe van a rootkit, bootkit elleni védelemben! Ajánlom bekapcsolni, ha nem akarsz dual boot rendszert működtetni. 😉
Lamer
Köszönök mindent!
A thin pc fórumban még zaklatlak kérdéseimmel ha lehet.
abissus
Windows Thin PC-t nem ismerem és a közeli jövőben sem tervezem megismerni, így majd válaszolnak azok, akik ismerik és szeretik. 😉
Lecsó14
Üdv! Előre is elnézést kérek ha rossz helyre írnám a problémám, vagy nagy ostobaságot kérdeznék. Átolvastam rengeteg hozzászólást és írást, de nem jutottam közelebb a megoldáshoz.
Friss Lenovo laptopomon erdetileg win8-volt, amit leszeretnék cserélni egy 64 bites win7-re.
GPT-s rendszerről MBR-re szeretnék váltani az aktiválás “kedvéért”. Az átállítás nagy nehezen sikerült telepítésnél parancssorból, majd újabb fennakadásként megjelent a telepítő hibaüzenete, miszerint EFI-s gépnél csak GPT-s partícióra telepíthetem a win7-et(vagy mifene).
És most elbizonytalanodtam van-e megoldás egyáltalán.
Előre is köszi a választ.
zonee
A választ itt megtalálod:
http://dirtywindows.hu/questions/gpt-particio/
használd a keresőt legközelebb
zonee
abissus válaszát olvasd el
zöld pipa van mellette azt kell beállítanod
kabala
Az is megoldás lehet, hogy ha nem a telepítés módját változtatod az aktiválás miatt, hanem az aktiválás módját. Megfelelő win7 verzió választása esetén aktiválsz online kulcssal, vagy használod a telefonos aktiválást. Annak mindegy, hogy mire telepítesz. 😆
Tuba
Helló!
Nekem egy ASUS M5A99X EVO alaplapom van és a bios-ba nem találom a beállításokat.
Az AHCI Mode rendben a többi…???? http://www.techpowerup.com/reviews/asus/m5a99x_evo/6.html
Tuba
Már nem lényeg anélkül is felment és már működik!
De azért azt megemlíteném. Igaz nem idetartozó téma,hogy ugyanolyan rendszertelepítéssel win8.1 pro amit telefonon lett aktiválva most már nem fogadta el a kulcsot + a kapott számsort!! Talán azért mert ez másfajta telepítés (UEFI meg talán az hogy a partició is MBR-ről GPT-re lett rakva)??
abissus
Jól látod, más a rendszer, mint amit aktiváltál! 😉
Tom7
Tisztelt Fórumtagok
Az a problémám hogy – szerintem – a fenti leírás szerint telepítettem a W8.1-et. Azzal nem is lenne baj, de a pendrive “tönkrement”. Valamiért több program – köztük a Wines diskpart és a Linuxos Gparted is GPT particiot lát(ott) a pendrive-on. 8GB-os Kington DTC3. A rufus ronthatta el? Az nem tud GPT-re formázni egy pendrive-ot vagy igen?
Azóta a Windows ha bedugm állandóan formázni akarja, de nem tudja, a HP USB format Tool sem, a Rufus is az eszköznél Kingmax xy típusszám helyett már NO_LABEL (L:) 7.7GB-os eszköznek látja, és nem tudja formázni. A hibaüzenet: az eszköz használatban van- vagy más folyamat használja (közben meg semmi) és/vagy :Az eszköz particionálása közben hiba lépett fel . A filerendszer RAW. Előtte 1 évig semmi baja nem volt, szerintettek a Rufus tette tönkre vagy véletlen egybeesés? Elszált vezérlő IC?
kösz a választ
abissus
A Rufus szinte mindent tud, de miért használsz RAW fájlrendszert?
reEnd
Annyit jelent, hogy particionálva van, de nincs létrehozva fájlrendszer vagy sérült a fájlrendszer. Ha szerencséd van, akkor csak egy véletlen leállás vagy valami más rendszerhiba miatt lett RAW, ha nincs, akkor a pendrive-od haldoklik. Azt írod, hogy a programok nem tudják formázni, így nagy eséllyel ezt a pendrive-ot már nem tudod használni semmire.
Gábor Gyarmati
Gigabyte GA 990XA UD3 nem találom a secure boost kikapcsolási lehetőségét. valaki tudna segiteni? 🙂
abissus
Lépj be a BIOS Features menübe és a kép szerinti helyen állítsd Disabled-re. 😉
http://imgur.com/OzNOOQK.jpg?DirtyWindows.jpg
Gábor Gyarmati
Abissus nekem nincs ilyen :)))
Gábor Gyarmati
Mindent úgy raktam fel, ahogy a leirtakban szerepel,kivéve a secure boost opciót, viszont nézz rá erre a képre kérlek: http://kepfeltoltes.hu/140622/1307707269N_vtelen_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
nem tudom, hogy ez normális e:/
abissus
A kép teljesen korrekt UEFI telepítést mutat! 😉 Az, hogy neked nincs olyan, mint a képen, az azt jelenti, máshol kell keresned pl. Security Menüben…
Gábor Gyarmati
Akkor azt mondod hogy ez teljesen rendben van? 😛 ne kutassak az opcio utan? mar at neztem mindegyik menut…
abissus
Ha ez megnyugtat, íme a saját SSD-m képe UEFI telepítésről.
http://imgur.com/FVPs3jC.jpg?DirtyWindows.jpg
Tovább kellene kutatni, mert telepítés után, ha nem akarunk pl. Windows 7 valamelyik kiadásával vagy Linux-szal dual boot rendszert telepíteni, vissza kellene kapcsolni a Secure Boot opciót Enabled-re, mivel indításkor ez véd a legtöbb rootkit támadás ellen. Járd végig az egész UEFI felületet, mert ha egyszer UEFI, akkor van Secure Boot menü is.
dodeskaden
Nem tudom miért akarod kikapcsolni de itt keresd :
http://i.imgur.com/jVtGWl2.png
abissus
BIOS Features menüben pedig ott van! Egyébként, ha a rendszer működik és előzőleg nem kapcsoltad ki, mint írtad, hagyd úgy, ahogy van. 🙂
dodeskaden
Teljesen egyetértek !! Ha ez az a gép amiről a kérdezz felelünk-be érdeklődtél , és megoldódott a problémád , örülj neki és hagyd ugy ahogy van ! Igy a leg biztonságosabb !Igazán irhattál volna oda is hogy megoldodott a problémád 🙁
abissus
@dodeskaden, egyetértünk, már a téma lezárása miatt is. 😉
Magányos Farkas
Sziasztok, az lenne a kérdésem,hogy ezt a BIOS-t énis át tudom állítani erre a gyors és megbizható, biztosnágos UEFI-re ésha igen,akkor hogy lehetne neki kezdeni?
abissus
Add meg pontosan az alaplap típusát.., minden számot írj le az azonosításhoz…
Magányos Farkas
http://prntscr.com/3vci85
Magányos Farkas
ja, ésa gép HP Pavilion G62
abissus
HP G62-…… engem a pontozott rész is érdekel, mert a HP G62-ből százszámra van készülék!
Magányos Farkas
http://prntscr.com/3vco8l esetleg még valamiről, amit tudnod,kéne, hogy meglehessen állapitani,hogy lehetséges e ?
abissus
Azt kértem, hogy HP G62-…… pontozott részt add meg, mert az adja meg a géped típusát, látom, nehezedre esik azt qrva laptopot megfordítani és az alján levő sorozatszámot leírni, hogy gyorsabban megtaláljam azt, ami egyébként téged érdekel?? Segítőkészségemnek itt van a határa, sajnálom. ;(
Gábor Gyarmati
nem is fogok hozzanyulni.. ki sem kapcsoltam, mivel komolyan mondom nem talalom o.O 1 oran at kerestem
Magányos Farkas
fúúúú,akkor mérnem azzal kezted,hogy az aljáról irjam le?? ám meg ahogy látom úgyis hiába lett volna, mer a jó,java része levan kopva,. 🙁 ám de mind1. megproóbálom valahogy megcsinalni,vagyis átcsinalni,. bemegyek a biosba, és valah, neki esek,. ha fog menni,oké,. ha nem,akkor nem,.. :/
Magányos Farkas
Tessék, lefotóztam a telóval a BIOS 1ik részében ha minden igaz,azt a részt,ami neked kell..

abissus
Nem alkalmas sajnos, bár több helyen javasolják a BIOS flashelését, de én óvlak ettől (ezért még a linket sem adom, nem éri meg kockáztatni…), mert több gép összezuhant tőle. 😉
Magányos Farkas
oké,. akkor maradok annál,ami alapból benne van. És ám,ha új gépet veszek majd, mert ugyebár készülök venni,. akkor abban, át lehetlesz csinalni erre a UEFI-re vagy nem? Vagy az mitől függ,hogy át lehet e csinalni erre vagy sem?
abissus
Az üzletben erre pontos választ tudnak adni, ezért vásárláskor kérdezz rá. 😉
Magányos Farkas
oké,. de sajnos neten keresztül készülök rendelni,. ugyhogy arra lehetőség nemlesz, de viszont ha még akkor majd frissibe, lefotozom a lapi alján lévő infókat, akkor máár te aszerint megfogod tudni,nézni,h lehet e, nem?
abissus
Ok, beszélünk róla. 😉
kila25
Sziasztok
Kérdésem lenne hozzátok tapasztaltabb és segítőkész felhasználókhoz.
Leszz egy MINDENBEN teljesen új configom, ahogy a boltból ki jön.
– MSI FM2+ A88X-G45 GAMING
– AMD A10 7850K
– Corsair Vengeance Pro Red kit 2×4 gb (CMY8GX3M2B2133C9R)
– Sapphire Toxic r9 280x 3G
+ ezekhez 1TB winyó + 1 120-as ssd + 1 wifi kártya.
A leírásotoknak,tippeknek nagy hála menni fog a telepítés, de a TOXIC VGA-n van egy UEFI kapcsoló, amivel ebben a módban működik.
Na most a kérdésem az valakinek ezzel kapcsolatban van e tapasztalata: hogy, miként és esetleg kell e valamit trükközni az UEFI-ben?
Azért kérdezem ezt így előre, mert semmilyen tapasztalatom nincs még ezekben az új dolgokban és a telepítésnél nem fog rendelkezésre állni másik gép, hogy akkor olvasgassak utána.
Válaszaitokat előre is nagyon köszönöm
László.


abissus
Semmilyen trükközésre nincs szükség, ugyanis ezzel a gombbal lehet aktiválni az UEFI módot, amennyiben abban a módban telepíted a Windows 8.1 rendszert, azaz benyomod és kész. 😉
kila25
Én azt hittem kellvalamilyen UEFI beállítást is módosítani, de így akkor nagyon tökéletes és KÖSZÖNÖM A VÁLASZT.
abissus
A gomb lenyomása nem mentesít az általános UEFI menü beállításaitól! 😉
igort
Szia, nem nyalizásból, de tényleg futottam már egy kört az UEFI miatt és
itt láttam a leghasznosabb megnyilvánulásokat, primitív kérdések nélkül, de
az én problémámra még nem, vagy nem értettem meg.
egy HP Z230 gépről, WIn 7-ből csináltam egy lemezképet egy külső USB vinyóra és egy helyreállító lemezt. most vissza szeretném tölteni a helyreállító lemez segítségével, de nem látja a külső vinyót. UEFI DVD bootot enged meg, a legacy bootra azt írja ki, hogy a helyreállító lemez nem bootolható.
valami megoldás ? előre is kösz
Kluivert
Üdv!
“operációs rendszert csak egyben GPT lemezre lehet telepíteni, ezért a műveletek előtt minden adatról végezzünk mentést!”
Ez akkor is igaz ha újratelepítésről van szó? Tehát például van egy új 3TB-os rendszer hdd-m, telepítem a 8.1-et rá gpt particiókkal majd telepítés után a a rendszer particiót zsugorítom és létrehozok egy particiot az adattárolásnak. Ezután eltelik mondjuk 1 év, újra akarom rakni a rendszert, akkor adatvesztés nélkül újraformázhaton csak a rendszerparticiót vagy egy újratelepítésnél megint ugrana minden adat a hdd-ről? Ha nem lehet így adatvesztés nélkülújratelepíteni akkor milyen programomal lehet a telepített rendszerrőlfrissen mentést csinálni ami lementi az aktiválást is és adatvesztés nélkül vissza lehet állítani arra az állapotra?
Másik kérdésem aktiválással kapcsolatos. Ha olyan vinyót cserélek a gépben amin nem a rendszer van, akkor az “fődarab” cserének minősül?
zonee
macrium reflect-el
11 ingyenes program a rendszerünk lementésére (backup készítése)
lemented a rendszert vissza tudod állítani később
a merevlemez kivétel fődarab csere mindegy hogy rendszer vagy adat tárolásra használod
a windows mindenbe belepiszkál
fdsag
Sziasztok! Lenovo G500 vagy G510-re tenném fel a Windows 8.1 Professional VL with Update (x64)-t. Lenovo-n a fenti leíráson kívül kell valamit állítani, illetve a Microsoft Toolkit 2.5.2 aktiválás UEFI-n is működik? Olvastam, hogy OEM Windows 8-nál, “A termékkulcsot az UEFI memóriája tárolja.”, remélem az aktiválás nem ír bele.
Courage
Sziasztok!
Egy olyan (triviális) kérdésem lenne, hogy mindez működik Windows 7-tel is? Ha igen, van olyan lépés, ahol esetleg máshogy kell eljárni?
Köszi előre is!
Slice14
Sziasztok
Telepítettem korábban a Win8.14-et IDE mode-ban a gépre. És szeretném átállítani AHCI UEFI mode-ba. Ha átállítom AHCI UEFI mode-ra, akkoir hogy tudom átállítani GPT-re a partíciós táblát? Csak telepítőből , parancssorból?
Slice14
Ill. szeretnék venni hamarosan egy ssd-t és a vinyót adat meghalytóként szeretném használni. Ha adat meghajtóként használom, akkor ugye mindegy hogy MBR vagy GPT a partíciós tábla a vinyónál?
senkialfonz
Lényegében (főleg ssd szempontból) mind1(8 esetében vannak előnyei,talán a gyorsaságot emelném ki) De van hátránya is ha 7-t raksz fel pl ,nem lehet “dazolni”
senkialfonz
Nen tudom mi akar ez a 8.14 lenni.Utólag is gpt állítani csak adatvesztéssel lehet,ahogyan írtad (bár utólag átállítani minek?).Átállíthatod ahci,re de attól meég nem lesz uefi.
Slice14
A 8.14 csak elírás volt, csak nem vettem észre. Csak lassan újra kéne telepítsem a gépet és gondoltam hogy ha már újra rántom, akkor mért ne telepíteném fel UEFI módba a Win 8.1-et.
senkialfonz
Azt hittem valami új wined van :)Igazad van ssd/gpt/uefi/8.1 – szerinetem jó választás 🙂
Alucard
Adatnak meg mi értelme ssd-t? Rendszernek már érthetőbb lenne vagy nem?
senkialfonz
Szerintem ez is csak elírás ,mint a 3,14 helyett a 8.14 🙂
Slice14
Úgy értettem hogy az ssd lesz a rendszer, és az 1tb-s vinyót adat-ra használnám. Az volna a kérdés hogy az adatra használt vinyót érdemes átkonvertálni gpt-re vagy maradhat mrb?
senkialfonz
At adat vinyod sima nfts legyen nincs jelentősége a gpt-nek
Slice14
Köszi a válaszokat. Még annyit: Az ugye mindegy hogy piros sata kábellel kötöm be az ssd-t, vagy olyan kábellel kössem majd be, amelyre sata 3 van írva? Amúgy az alaplap sata3-as.
Alucard
Optimista 🙂 Ez az elírások napja! Miféle 3,14 ? 😀
senkialfonz
Miféle,miféle hát a pi 🙂 Na így sem érted, 🙂
Alucard
Nem értem, bár tudom, hogy nagy a pi 🙂 Na 6alma, de az hogy jön ide? 😀
senkialfonz
Háttt….. 😀 most már ne komolytalankodjunk mert ki leszünk moderálva 😀
Séf Bácsi
Bizony 🙂
Alucard
Nem én kezdtem! 🙂
És hogy ne legyek teljesen off és Séf bácsi ne fenyítsen meg 🙂
Szerintem ha a winyó is Sata3-as max akkor érdemes olyan kábelt, egyébként teljesen jónak tűnik az alap piros.
Slice14
Köszi. A a hdd már sata3 kábellel van bekötve a 3-as portra. az ssd miatt kérdeztem, mert rajta hagytam a 2-es porton a piros sata kábelt üresben, csak hozzá fogtam a többi kábelhez a végét. De akkor ha megveszem az ssd-t, akkor húzhatom le és cserélhetem át az alaplaphoz kapot kábelre. Mennyivel egyszerűbb lenne a dolog, ha a portoknál nem egymással szembe kéne rádugni a kábeleket. Amúgy mi a külöbség a piros sata és a sata 3 kábel között? A portoknál tiszta hogy sebességbelű különösség van, de a kábelek között menyire érezhető a különbség ha sata 3 portra vannak dugva?
senkialfonz
Én soha nem nézem mi van a kábelra írva van a fiókba egy pár darab,kiveszek egyet és rádugom,eddig semmilyen problémát nem okozott 🙂 Hogy a kábelen belül maga az ér,az most sodrott,duplán szigetelt,egy szálas,réz vagy alu?Ilyen rövid távon,szerintem lényegtelen.Az egy más kérdés h létezik egy szabvány aminek ugye meg kell felelni,mert az átviteli sebességben különbözik 3/6 giga/s.
Slice14
A klaszter mérete mindenképpen 4096 kell legyen? Mert ha átállítom a Rufus-ba FAT32re a fájlrendszert, akkor az alapértelmezett a 8192-es klaszter.
Slice14
A pendrive egy Kingstone g3 16GB
senkialfonz
Szerintem nem gond én soha nem is figyeltem,most megnéztem nálam nem változik marad mindig a 4096.de vissza is lehet állítani ha gond.
Slice14
Mindegy már, átkattintottam 4096-ra. Koszi 🙂
Slice14
Ja még annyit kérdeznék, hogy mennyire befolyásolja az ssd sebességét, hogy csak 1333 mhgz-s memóriák vannak az alaplapon (16GB)?
senkialfonz
Gyakorlatban nem befolyásolja.
Slice14
Megvettem az ssd-t (Kingstone HiperX 3k 120GB), minnden szép és jó. Most Csináltam a HDD-re a Rendszerről egy visszaállítási pontot (recimg) és aktíváltam is.
Ezt kaptam végeredménynek, gondolom ez így rendben is van?
Slice14
Mármint az ssd-re frissen telepített rendszerről, az alapvető programokat beleértve.
rstwingo
Sziasztok
Olyan gondom van, hogy mindig 0x8007025D hibakódot dob a telepítésnél,mikor másolja fel a dolgokat meg áll 1%-l és ki is írja hogy ellenőrizzem, hogy minden szükséges fájl fent van a pendriveren és próbáljam újra
Az alaplapom egy Asus SABERTOOTH 990FX 2.generációs
Az alaplapon minden beállítva, ahogy kell, UEFI-re, fast boot kikapcsolva és egyebek
A wincsi GPT-re particionálva, a 8Gb-s pengdriverra a 8.1-s windows Rufussal feltéve
GPT particiós séma UEFI-s gépekhez beállítással Fat32-s particion
szóval minden elviekben tökéletes, csak ép nem tudom feltenni
ja és kipróbáltam MBR-s particiós Wincsivel is és ugyan az a helyzet
Mit rontottam el vagy mi lehet a rossz
A válaszokat, ötleteket előre is köszönöm
senkialfonz
Másik pendrive,dvd,a lemez tisztára gyalulása,és végül de nem utolsó sorban honnan van a 8.1 (próba egy eredetivel) http://dirtywindows.hu/2014/11/09/windows-8-1-telepito-letoltese-kozvetlen-microsofttol/
http://dirtywindows.hu/2014/09/13/windows-8-1-pro-vl-32-64-bit-frissitesekkel-integralt-dw-kiadas-oktober/
abissus
A 0x8007025D hibakód az esetek többségében hibás rendszerfájlokra utal, azaz a telepítőben sérültek a rendszerfájlok. Tölts le a DW oldaláról, amennyiben nem innen származik a .iso, egy neked megfelelő kiadást és azt írd ki USB/DVD eszközre. 🙂
rstwingo
Köszönöm a válaszokat, próbálom illetve töltök egyet le innen
ezt szerettem volna feltenni 9600.17053.winblue_refresh.140923-1144_x64fre_client_ProfessionalWMC_hu-hu-IR4_CPWMCA_X64FRER_HU-HU_DV9 és a dippyforumról töltöttem le
rstwingo
Jelentem, minden rendbe van a géppel,egy másik op-pal simán felment GPT-re
Köszönöm még egyszer a jó tanácsot
Expander Mandro
Sziasztok! Miért jó UEFI módban telepítni a fent leírtakon kívül? Mert én UEFI bios-os gépen is hagyományos módban telepítettem és így is villám gyors. Win alól elérhető a BIOS, stb. Mi értelme ennyi szórakozni vele?
Ufonauta
A kérdezz, felelünk-ben írtam, hogy nem kell nekem UEFI, de csak nem hagyott nyugodni és csak feltoltam egy W8.1-et UEFI módban. (igazából még a W7 és a W8.1 között sem tudok választani, csak próbálkozom) Minden nagyon pöpec. Az itt olvasottak alapján a gpt telepítés, csak egyben lévő lemezpartícióra tehető. Ez világos is. Természetesen így csináltam, majd lemezkezelőben formáztam a fennmaradó helyet D meghajtónak. Nem vagyok IT szakember, sőt semmi közöm a számítástechnikához, de a család és a haverok gépeit én telepítem évek óta. Bevett szokás szerint legalább két meghajtót készítek. C a rendszernek és a felhasználói programoknak, D a mentett dokumentumoknak, képeknek, zenéknek, filmeknek, drivereknek, stb. Így MBR alatt egy esetleges rendszerösszeomláskor simán tudtam egy tiszta telepítést csinálni a C-re, míg a D-n az adatok megmaradtak. Nekem ez nagyon fontos, mivel ha nem indul a Win, akkor nem is tudom telepítés előtt lementeni a D meghajtó tartalmát. (mivel ahhoz már érteni kellene) Szóval most megint dilemmában vagyok, hogy rakjam e vissza MBR-re a rendszert, vagy kockáztassak egy adatvesztést? Ha hetente mentek külső vinyóra, akkor is elég sok adat elveszhet.
senkialfonz
Tudsz tiszta telepitést csinálni,ugyanebben a módban.El kell dönteni melyik uton akarsz haladni.
abissus
Néhány megjegyzés a dilemmádhoz:
– UEFI módban csak a Windows 8.1 telepítésének van igazán értelme, mert ennél a kiadásnál tudod igénybe venni a Secure Boot opciót, ami nagyobb védelmet nyújt a gépednek, ebből következik, hogy Windows 7 esetében csak és kizárólag a GPT lemez sajátossága, a négynél jóval több partició létrehozásának lehetősége az egyetleny előny, bár ez sem kevés;
– igaz, UEFI telepítés csak egyben HDD/SSD esetén lehetséges, de ez nem zárja ki, sőt, hogy telepítés után annyi particiót hozz létre, amennyit csak kedved tartja (128);
– azonban a Backup és a Recovery opció, azaz a mentés és visszaállítás megoldja az adatvesztés miatti félelmed. 🙂
Ufonauta
senkialfonz! abissus!
Köszi a válaszokat! Egyenlőre barátkozok a 8.1-el így UEFI módban. Majd sűrűn mentek. Ráadásul, ahogy látom a Win telepítőn elég komoly helyreállítási opciók vannak. Remélem nem kell kipróbálnom őket. Teszek ide két képet, nézzetek már rá, hogy jól van ez így? Köszi! (csak nem dobják szét az oldalt)
senkialfonz
Jól van úgy.
Ufonauta
Köszi!
huan
Sziasztok!
Lehet összefüggés a között, hogy nemUefiWin8.1×64-nél nem volt semmi gond a hdmi-re csatlakoztatott TV felismerésével, UefiWin8.1×64-nél pedig nem ismeri fel? (alaplapi intel hd4600 videókari)
senkialfonz
Szerintem nem.
huan
Ha “belaktam” az uefis 8.1-et, akkor valahogy át lehet mindent “vinni” egy friss,új telepítésre, ami nem uefi-s lenne,de ugyan úgy 8.1×64?
senkialfonz
Én a tíszta telepités híve vagyok,de nem nagyon értem mit és miért kellene átvinni? (klónozni) Telepíts nagyobb helyre és ne uefit és akkor nem lesz ilyen gondod.
huan
Még annyit, hogy ha GPT-re formáztam az SSD-t,akkor azt hogyan formázhatom vissza MBR-re,ha azon van a win? Biosban miket állítsak vissza ha legacy-t szeretnék?
Venczel Bence
Sziasztok!
Windows 8.1-et próbáltam telepíteni a leírás alapján egy M-SATA SSD-re, a telepítés meg is történt, viszont miután telepíti a rendszert a gép újraindul és nem bootol be a frissen telepített SSD-ről, csak a pendriveról. A boot menüben kiválasztható lenne a Windows Boot Manager, a DVD meghajtó, a LAN-boot, valamint az SSD és a pendrive, de ezek közül csak a pendrive-ról tud bootolni. Esetleg tapasztalt valaki ilyen problémát?
Előre is köszönöm a segítségetek! 🙂
poirot
Szeretném megkérdezni, pár hónapja feltelepítettem a win 8.1-et UEFI módban, egy 120 GB-os SSD-re, viszont van még egy szintén 120 GB-os SSD-ém. A múltkor csináltam egy az egy-ben teljes disk másolatot, a minitool partition wizard, amit hiba nélkül meg is csinált, a BIOS-ban átállítottam a bootolási sorrendet, (nem állítottam át legacy-ra), be is bootolt, viszont ebben az esetben mindig csak az egyik látszott, amire bootoltam, a windows alatt átneveztem, újraindítva, és a másikra bebootolva, az volt átnevezve, szóval teljesen megzavarodtam, ezért le is formatáltam a második SSD-t, és így mindjárt látszott a következő bootolásnál. Tulajdonképpen azt szeretném, hogyha a C: SSD-n a rendszer valami oknál fogva gallyra megy, egy bootolási sorrend megváltoztatásával, rögtön egy üzemképes rendszerbe bootoljak be. (Még egy; ez a másik 2 particióval a visszaállítás hogyan müködik ? Feljebb olvastam, de csak meg lett említve.) Köszi a válaszokat.
szeret
.válasszuk balra lent a Számítógép javítása opciót , ott lépjünk be a Parancssor/Command Prompt menübe
ezt hogyan kell?
abissus
A legegyszerűbb, ha telepítés közben az első grafikus felület megjelenésekor nyomsz egy Shift + F10 billentyűkombit. 🙂
Sanya
Sziasztok!
A következő kérdésem lenne: egy külső usb 3.0-s házba helyezett 64 GB-os SSD-ről szeretnék bootolni és telepíteni. A rufus beállításaiban nem tudom a FAT32-t kiválasztani erre a disk-re egyáltalán. Mindenképp feltétel, hogy a telepítő készlet FAT32 legyen vagy NTFS-ről is meg fogja tudni csinálni?
A másik lehetőségem egy 32 GB-os pendrive, de itt, ha kiválasztom a FAT32-t, az alap cluster 16 kbyte és nincs is a felsorolt lehetősége között 4096 kbyte. Ez befolyásolja-e a telepítést? Az első eszköz lenne a preferált, mert sokkal gyorsabb, mint a pendrive.
És még egy kérdés: ha elkészült a rufus a bootolható usb-s cuccal, utólag felmásolhatom-e az usb-s drive-ra a kmspico-t, vagy ezzel elcseszem a telepítőt?
Köszi a választ.
abissus
Az SSD-t csatlakoztasd a géphez, jobb klikk és formázd FAT32-re, majd ezután nyisd meg Rufus-t és készítsd el a telepítőt, A Rufus beállításait hagyd úgy, ahogy a program (16 kbyte) beállította.
“…utólag felmásolhatom-e az usb-s drive-ra a kmspico-t, vagy ezzel elcseszem a telepítőt?”, nem, én pl. az office telepítőjét tárolom még rajta egy külöm mappában. A lényeg a sorrend, először telepítőt készítünk, majd egy külön mappában bármit tárolhatunk benne. 🙂
Sanya
Köszi a választ, de még mindig nem ok, a windows fel sem ajánlja, hogy formázhatnám FAT32-re, csak NTFS és exFat a választható lehetőségek. Jelenleg win7-et használok, itt készíteném elő a telepÍtőket. A kmspico felmásolását úgy értettem, hogy utána, miután elkészült a telepítőlemez, lehet-e rajta plusz könyvtár vagy ha belepiszkálok később bármivel is a könyvtár struktúrába, az okoz-e gondot.
abissus
Talán azért, mert 32 gb-nál nagyobb particiót nem lehet készíteni FAT32 fájlrendszerben, csak erre tudok még gondolni. Érdekes ugyanis, hogy 2 terabájtos merevlemezt tud kezelni, de megkötés (most néztem utána) a max. 32 gb-os partició mérete és, amit eddig is tudtunk, a 4gb-nál nem nagyobb fájlok tárolása. Sajnos.
Sanya
Ok, köszi, akkor marad a 32 Gbyte-os pendrive, azt engedi FAT32-re, és ha jól értettem az első válaszodat, az nem fog probléma lenni, ha 16kbyte-os cluster méreten (amit felajánl alapértelmezetten) hagyom. Az se vészes, mert USB 3.0-s, de az SSD csak gyorsabb lett volna.
Negyven Hetes
Sziasztok! A cikkben megjelölt módon csinálok mindent, el is indul a telepítő bemásolása, de 8% megáll és hiba üzenetet ír ki, mi lehet a baj?
Negyven Hetes
Cartman
DVD-ről telepíted? Írd ki lassabb sebességgel, vagy használj pendrive-ot.
Negyven Hetes
Szia) Pendrive-ről telepítem.. ott csinálja ezt,,,
Cartman
Akkor nemtom. Próbáld újra letölteni/kiírni az ISO-t, mert a hiba arra utal, hogy a telepítőmédia nem jó.
Negyven Hetes
Renben akkor lehetséges hogy amit le szedtem Windows nem jó…. hibás…..
Negyven Hetes
Most le szedtem egy másikat Eddig megy a büvös 8% tul haladtuk már a telepítéssel!!
RastAthosz
Véletlenül a pendrive-ot is átkonvertáltam gpt-re, így használhatatlanná vált, nem tudom formálni sem. Ilyenkor mi a teendő?
abissus
Azzal a parancssori eljárással, mint az írásban látható, konvertálod mbr-re gpt helyett, azaz convert mbr-t kell beírni convert gpt helyett, de jól figyelj, hogy melyik meghajtó betűjelét írod be az elején. Amikor végeztél, formázod, amire (FAT32/NTFS) akarod.
Edit:
Formázáshoz töltsd le a HP USB Disk Storage Format Tool programot, rendszergazdaként nyisd meg és formázd…
http://download.cnet.com/HP-USB-Disk-Storage-Format-Tool/3000-2094_4-10974082.html
http://imgur.com/eaiaCob.jpg?DirtyWindows.jpg
RastAthosz
Sikerült, köszönöm a segítséget!
Pluto
Sziasztok!
Köszönet a cikkért, végre sikerült UEFI- ben telepítenem a 8.1-et. Segítséget a secure boot bekapcsolásához kérek, de előbb megosztom, egy meglepő tapasztalatomat, sok hozzászlónak segíthet.
Nem kell egyben GPT lemez! Sőt a többi particiót nem piszkálta! Korábban külső HDD-ről telepítettem, Egyben GPT esetén azt írta ki, h erre nem telepíthető, MBR lemez logikai particiojára símán felment más windowsok mellé.
A Rufoszos pendrive telepítő kisérlethez a vinyót elötte GPT-re konvertáltam, a rejtetteken kívül négy particióval, és a kiválasztottra simán feltelepült. A bcd-t persze a rejtettre rakta, amit a diskinternal sem lát, de a többi OS felrakása még odébb van.
A rendszerinfoból is látszik UEFI mód van, secure boot nincs! ill. nem támogatott?
“Operációs rendszer neve Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry Enterprise
Verziószám 6.3.9600 build 9600
Egyéb op. rendszer leírás Nem érhető el
Operációs rendszer gyártója Microsoft Corporation
Rendszer neve LAPTOPW8EFI
Rendszer gyártója SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD.
Rendszer modellje 300E4C/300E5C/300E7C
Rendszer típusa x64-based PC
Rendszerváltozat System SKUNumber
Processzor Intel(R) Core(TM) i3-3110M CPU @ 2.40GHz, 2395 Mhz, 2 mag, 4 logikai processzor
BIOS-verzió/-dátum Phoenix Technologies Ltd. P07RAC, 2013.02.20.
SMBIOS verziója 2.7
Beágyazott vezérlő verziója 255.255
BIOS-mód UEFI
Alaplap gyártója SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD.
Alaplap típusa Nem érhető el
Alaplap neve Alaplap
Platformszerepkör Mobileszköz
Biztonságos rendszerindítás állapota Nem támogatott
PCR7-konfiguráció A kötés nem lehetséges”
Hibaelhárítási újraindításnál 8.1-ben a speciális opciók menüpontban a MS szerint meg kéne jelennie egy UEFI Firmware settings menüpontnak is, nálam ez a lehetőség sem jön be; a másik öt ont megjelenik.
KOrábban bootolásnál F11 ESC, stb gombok összevissza nyomogasával előjött egy vérszegény menü amiben a secure boot ki-be kapcsolható volt. Ez egy LinuxMint telepítést követő géphalál után többé nem előhozható. User manual nem ír semmi ilyesmit. Olvastam, h a Samsung NP300-as széria belehalhat az ubuntu korábbi telepítőjével való találkozásba, ez állítólag már javított verzió.
Tudnátok segíteni? Van egáltalán előnye azUEFI-nek, ha nem jutok tovább?
Előre is kösz a segítséget: Pluto
Boss
Telepítés után eltűnt az indításkor megjelenő Windows logó. Ez miért van?
emer
http://bitport.hu/biztonsagi-kutatok-hekkeltek-meg-az-uefi-t
Azért van itt UEFI ellen is példa!
Szerintem ez is várós még itt speciel azt írják, hogy pont az UEFI-re álltak rá a “támadók”!
Pedig pont most akartam kipróbálni az UEFI-t erre majd jönnek, hogy xar az egész és mehet vissza minden legacy-ba!
Az az érzésem most is mikor a extrém gyors SSD-k pár hónap után visszalassultak majd később ímmel-ámmal jelentgették, hogy miért fordulhatott ez elő!
Nekem pedig minden UEFI-s a gépben a vga-n még egy kapcsoló is van a mi UEFI módba teszi a kártyát pont ezért szerettem volna kipróbálni mi a külömbség a két mód között de azt hiszem ezzel is várok még!
Rengeteget olvasni arról is, hogy még inkább megnő a boot idő.
Most a gépem sima HDD-vel is bebootol pár sec alatt.
De furdal a kíváncsiság most is mint mindig, hogy milyen lehet a másik oldal!
Arra gondoltam egy másik vinyóra felteszem a 8.1 UEFI-ben ha nem jó akkor bios reset és megy bele a régi vinyó a régi rendszerrel!
abissus
Van néhány alapvető szabály, amit ha betartunk, minimálisra csökkenthetjük a fertőzések lehetőségét, illetve veszélyét:
– tiszta forrásból származó .isot használjunk telepítőnek,
– tiszta telepítést végezzünk,
– telepítés után kapcsoljuk be a Secure Boot és a Fast Bios/Boot Mode funkciókat, ugyanis ezt nagyon sokan elfelejtik és csodálkoznak, hogy megtörtént a baj,
– telepítés után az első feladat egy jó antivirus védelmi program telepítése, ez lehet fizetős vagy ingyenes, emelett nem árt, ha van a gépen malwarebytes program is telepítve,
– lehetőleg csak olyan programokat telepítsünk, amiről tudjuk, hogy biztonságos forrásból származik, ha kétségeink vannak, telepítés előtt vizsgáltassuk meg VirusTotalon,
– a géphez tartozó driveket / illesztőprogramokat és azok frissítéseit csak és kizárólag a gyártó oldaláról töltsünk le és kerüljük a digitális aláírás nélküli programokat,
– tartsuk gépünket, programjainkat mindig frissített állapotban,
– biztonságos és kellő kiegészítőkkel ellátott böngészőt használjunk internetes barangolásra,
és végül, ne kattintsunk mindenre kellő ismeret nélkül, legyünk kicsit bizalmatlanok, de ne legyünk paranoiások sem.
Ami pedig az UEFI lassúságát illeti, sok szamárságot írnak össze userek anélkül, hogy tudnák, mit beszélnek. 🙂
emer
Már éppen tolom fel az eredeti iso-t a rufussal uefi-hez!
Remélem jó lesz ha nem akkor bios reset és megy vissza a mostani vinyó a helyére!
Gondolom ha uefi módban telepítek a vga-m uefi kapcsolóját is ON állásba kell raknom!? (Sapphire R9 270x Vapor x)
Eddig nem értettem ha bekapcsolom miért fagy le az egész rendszer meg ki be kapcsolja a monitort de most megvilágosodtam!
Ahhoz, hogy uefi módban működjön a vga nem ártana egy uefi rendszer előtte! 😀
Ha végeztem akkor írok mi lett az eredménye és mi a különbség nálam.
Köszönöm a segítséget a döntéshez!
Ha gond van akkor is jövök! 😀
emer
Ez így rendben van?
emer
Nah csak nem jó valami!
Ha a vga UEFI módban van akkor random megfagy a win és utána ki be kapcsolgatja a kijelzőt!
Ha kikapcsolom a vga-n az UEFI-t akkor minden oké megy rendesen.
Ehhez már kevés vagyok mi lehet a gond.
De a cikk alapján gyerekjáték volt uefi módban való telepítés.
Minden ment elsőre ez meg hogy a vga nem megy uefi-ben nem értem mitől lehet de biztosan nem rendszer miatt van az szerintem jó lett gondolok itt a gpt-re meg uefi módra.
emer
Amit még nem próbáltam:
“Lépj be ide Bios Features
Secure Boot bekapcs
Secure Boot Mode Standardről Custom-re állítani
Key Managment entert nyomsz
Itt kiválasztod,hogy install default secure boot keys”
Ebben a beállításban a boot keys-nél minden opcióhoz ott van, hogy “not installed”!
De ha jól gondolom ez nem lehet gond mert akkor már a win sem indulna ha itt lenne a vga gond!
Erre valaki tud valami megoldást?
Köszönöm előre is!
abissus
Mint FECO65-nak adott válasz…
Feco65
Sziasztok! Secure boot problémám van nekem is. MSI 970 Gaming alalplapnál nem engedi bekapcsolni a secure módot arra hivatkozva hogy a platform nem user módban van: Valóban nem abban van, de hogy lehet azt bekapcsolni?
Tudna nekem ebben valaki segíteni? Előre is köszsönöm.
abissus
@feco65, Secure Boot – Key Management – Platform Key (PK) – Shows the current status of the Platform Key (PK).

• Installed The PK is installed. System is in user mode.
• Not Installed The PK is not installed. The system is in setup mode.
Edit: ez nálad feltehetőleg a Security Menu alatt található meg. 🙂
Feco65
ABISSUS ! Nálam a security menü alatt valami féle U-key-t lehet csak készíteni, azt is csak pendrájvra lehet menteni. Aztán ha kihúzom a pendrájvot utánna el sem indul a gép mert Rögtön kéri hogy helyezzem be. A key menegment a Windows 8 features menüpont alatt van de ott jóformán semmit nem enged csinálni: Azt írja ki hogy blokkolva, próbálkozzak egy újraindítás után, de akkor is ugyanaz a helyzet. Ötlet?????? Mert már nekem semmi sincs.
abissus
MSI 970 Gaming BIOS
Az Advanced Menu alatt található a Secure Boot opció…., több ötletem nekem sincs. 🙁
Feco65
Köszönöm, de ebben mi vonatkozik rám? Jobban mondva mit kéne észrevennem? Az angol tudásom elég hiányos.
abissus
A Secure Boot opció alatt kellene a megoldást megtalálni.
Feco65
Bocsánat! Én a cikkre gondoltam.
Azt nem tudom hogy ha nincs bekapcsolva a Secure boot és UEFI- ben fut akkor nekem miért nem jajgat hogy nincs bekapcsolva
abissus
A cikk nem vonatkozik rád… Ma már a legtöbb gép esetében nem jelez, ha nincs bekapcsolva.
Feco65
Hát akkor így marad. Mindenesetre köszönöm hogy próbáltál segíteni.
Máté
Sziasztok!
A cikk nagyon hasznos volt, köszönöm szépen! Ugyan a telepítés csak másodjára sikerült (először nem akart bebootolni, indítás után kékhalál), de megoldottam a problémát!
aiminet
Szia!
Probáltam biosba ultra fast boot de nem mukodik irva gpr valamit.
Nekem kellene UEFI FAST BOOT nem érte hozzá, van help youtube??
https://www.youtube.com/watch?v=JdOAvlncCOw
Alaplap: ASRock – Z77 EXTREME4 Intel LGA1155 ATX
Proci: INTEL – Core i7-3770 (3400MHz 8MBL3 Cache 22nm 77W skt1155 Ivy Bridge) BOX
RAM/memória: KINGSTON – 16GB/1600MHz DDR-3 PC3-12800 HyperX Blu XMP
Videókártya: ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5 GTX660 2GB GDDR5 OC PCIE
SSD: Samsung SSD 840 PRO
abissus
Annál jobb videó nem kell, ott a beállítás 3’17”-nél. 🙂

Edit: mindez csak akkor érvényes, ha UEFI/GPT telepítést végeztél, mert ha nem, akkor nem lehet az Ultra Fast Boot opciót bekapcsolni. Azt írod, valami “gpr”-t hiányol, szerintem az gpt lesz. Nos, milyen módon telepítetted az operációs rendszert? 🙂
aiminet
aiminet
ABISSUS:
Köszönöm szépen az HELP! müködik csak FAST BOOT marad azt is jo gyorsabb nem rossz!! Vga oka sebaj! nem indul ultra fast boot nem sikerult!
udv: aiminet
abissus
🙂
Feco65
Sziasztok! Újabb problémám van, csak most egy merevlemezzel. Tehát van a fentebb említett MSI 970 Gaming alaplap amire rá van kötve egy Samsung SSD, két darab SATA II-es WD HDD, és egy SATA III-as WD HDD, meg egy DVD író. Van még egy SATA II-es Samsung HD 502-es merevlemez de nem ismeri fel a merevlemezt. Illetve felismeri, ha menet közben dugom rá a SATA kábelt. Újraindításnál is megjelenik de ha kikapcsolom a gépet és utána áramtalanítom a következő indításnál már nem jelenik meg. Ilyenkor indításnál a BIOS is megáll pár másodpercre és a Windows is sokkal lassabban töltődik be. Annyit vettem még észre hogy ha lehúzom a SATA kábelt menet közben, akkor hallani hogy elindul a merevlemez motorja, majd a kábelt visszadugva megjelenik a merevlemez is. Ez így szép és jó de van arra mód hogy ne kelljen a ház oldalát leszedegetni hogy használni tudjam a merevlemezt? Ha tud valaki segíteni azt megköszönném!
abissus
Kérdésedet tedd fel a Kérdezz, felelünk! rovatban, mert ott nagyobb esélyed van a gyors válaszra. 🙂
http://dirtywindows.hu/questions/ask/
Feco65
Bocsánat!
seneca07
Sziasztok!Nekem Asus P8-B75-MLX PLUS alaplapom van.Segítsetek légyszi az uefi boot beállításában, mert nem tudok rajta eligazodni. Bios boot menüben Launch csm:enabled, auto, vagy disabled?Boot device control:uefi and legacy oprom, vagy uefi only?Boot from Pcie pci:uefi driver first?Secure boot-os type:windows uefi mode, vagy other os?
A végére még egy kérdés:a parancssoros lépéseket kihagyva, nem lehet uefiben telepíteni?
Nagyon köszönöm a válaszokat, előre is!Üdv.
senkialfonz
Ment 1 pü.
csizilaci64
Sziasztok! Nem tudom ide kapcsolódó téma-e, de vettem egy lenovo z50-70 laptopot. Csak ezt az UEFI grafikus felületet nem tudom elővarázsolni. Pedig a gép támogatja. Ennek a felületnek alapból meg kellene hogy jelenjen a hagyományos BIOS helyett?? Fogalmam sincs. A lenovo támogatási oldalán látok valami UEFI bootable generator. De nem tudom ez mi a fene. Amúgy a gép tökéletesen működik. Megcsináltam win8.1 el usb-ről az oprendszer telepítéssét, bár én a telepítés előtt 3 részre particionáltam a winyót, de minden tökéletes. Köszönöm a választ
abissus
Lenovo egyes gépeinél az UEFI eléréséhez, mint az az anyagban is olvasható (lásd képet), a gép ki-be kapcsoló gomb melletti Novo gombbal lépünk be, természetesen a gép kikapcsolt állapotában.

Amennyiben telepítés előtt 3 részre osztottad a HDD-t, akkor az azt jelenti, hogy a telepítés nem uefi módon történt, hanem régi, azaz MBR módban.
csizilaci64
Lenovo gombot tudom. Biosba be tudok lépni. Amit említettél beállítás kezdetektől AHCI módon van. Konkrétan mi a különbség a két telepítési mód között. Az a problémám, hogy az a grafikus UEFI nem jelenik meg
csizilaci64
És ha újra telepítem megint a win8.1-et, törlöm a partíciókat akkor lesz egy UEFI módon teleoített rendszerem? De ennek konkrét gyakorlati haszna lesz a számomra? mezei felhasználóként?
abissus
Mi a laptop pontos S/N száma, mert az nem elég, hogy lenovo z50-70, mivel e sorozat alatt ezer fajta készül különböző kiszereléssel?Ne keresd, mert ennek a gépnek nincs grafikus interfésze, hagyományos kezelőfelülettel rendelkezik, ezzel együtt a Boot és a Security menü alatt minden beállítható. 🙂
Mi a két telepítési mód közötti különbség az az írásból kiderül.
csizilaci64
És az mennyiben igaz, hogyha én most fogom magam újra telepítem a win8.1-et UEFI módúra akkor nem fogom tudni aktiválni a a Microsoft toolkittal?
Alveus
ez így ebben a formában helyes.
3lR0y
Sziasztok, segítséget szeretnék kerni. Adott egy Hp probook 470 g0, 8giga ram, 750hd, win 8.1 x64 (eredeti)telepítése irgalmatlan lassu, órákba telik. Közben alig dolgozik. Win8.1 32 bites és bármely win7 simán felmegy. Már mindent megpróbáltam és semmi. Tudna valaki segíteni? Nagyon örülnék neki.
Julio62
Sziasztok!
Hozzáértő tanácsotokat várom a tervezett operációs rendszerek feltelepítésében és a partíciók optimalizált kialakításában, BIOS beállításokban.
Előre is kérlek benneteket, hogy ne azt tanácsoljátok, hogy olvasgassam az idevágó topikokat, mert azon már túl vagyok. Nekem elsősorban konkrét, az elképzelésemet megvalósító gyakorlati javaslatokra lenne szükségem.
Megpróbálom rövid leírni a szükséges tudnivalókat, nem lesz egyszerű …
A PC-m jelentős fejlesztésen esett át. Megújult része, egy Gigabyte B85-HD3 UEFI dual BIOS-os alaplap ( http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4566#ov ), az Intel Core I3-4170-es CPU és Corsair 2×4 GB DDR3-as RAM és egy 2 TB-os WD winchester.
2 tárolólemezt terveztem bele:
1. Az elsődleges meghajtóra, a régi konfigból származó, 250 GB-os SSD-re WIN 8.1 Pro x64 kerülne. (Egy későbbiek vásárolt kulccsal aktiválnám, utólag, de az is lehet, hogy előre megvenném az aktiváló kulcsot, még nincs eldöntve. Várnám állásfoglalásotokat, melyik célszerűbb, egyszerűbb)
Eredetileg ketté particionáltam, de a Samsung Magician program létrehozott egy kb. 20 GB-os nem „lefoglalt partíciót” az SSD optimális működéséhez.
A 140 GB-os részén jelenleg, egy a régi alaplapom AHCI BIOS beállítások mellett telepített „DAZ loader-es” WIN7-es Ultimate x64 van, a másik 80 GB-os felén a letöltések- és programjaim telepítő fájljait tárolom. Az SSD elsődleges részére – a „WIN7 helyére”- szeretném a win 8.1 Pro–t feltelepíteni.
2. A másik 2 TB-os, SATA3-as meghajtón – ami vadi új, még nincs formázva sem – szintén 2 partíciót tervezek.
Az első (kb. 120GB-os) partira kerülne a fentiekben említett „DAZ loader”-es WIN7 Ultimate. (Jól jön majd addig, amíg meg nem szokom, ill. teljesen át nem állok a WIN 8.1-re, ill. a WIN 8.1-n esetleg nem futó programjaihoz.) A második partíciót teljes mértékben adatok tárolására szánom.
A telepítést USB kulcsról egy Win7/Win8.1 AIO ISO-val hajtanám végre.
A két op. rendszer igények szerinti indítását, a meghajtók sorrendjének BIOS-ban történő megváltoztatásával gondoltam megvalósítani.
A gépemben van még egy cserélhető SATA-s csatlakozású fiók. A régi alaplapomon be tudtam állítani, hogy ha ebbe egy bootolható OP-t tartalmazó merevlemez volt behelyezve a gép indítása előtt, akkor erről boot- oljon. Ez a régi konfigomon jól működött, de a jelenlegi alaplapom, nem tudom támogatná-e ezt a megoldást, ill. milyen BIOS beállítások és milyen telepítési módú operációs rendszerek mellett.
Csak azért, vettem fel a cserélhető fiók-ról indítást, mert van egy 320 GB-os SATA2 –es csatlakozású WD-m, esetleg erre is kerülhetne a WIN7 alternatív megoldásként, ha sikerülne erről a SATA2-es meghajtót tartalmazó, cserélhető fiókról boot-oltatnom …, ekkor a 2 TB-os WD „egyben” maradna és csak adatokat tartalmazna.
(Az új alaplap Perifériák BIOS beállításában van egy „External SATA” menüpont (Enables or disables for external SATA devices (Default:Disabled) információkkal, talán ennek „enabled”-re állításával működhetne a boot a beépített fiókból, a fentiekben leírt módon? Vagy ez másra szolgál?)
Az alaplapom UEFI-s, jó lenne kihasználni a lehetőségeit, de valamelyik topikban azt olvastam, hogy ha a Win 8.1 UEFI módon van telepítve – aminek feltétele ez egyetlen partíciós kialakítás-, akkor nem támogatott a WIN7 másik meghajtóról való futtatása. (… mivel, ha jól emlékszem, a WIN7-et nem lehet UEFI módon telepíteni és két rendszer csak akkor „fér” össze, ha azonos módon – talán APCI BIOS beállításokkal?- van mindkettő telepítve…)
Szóval, ahhoz kellene a segítségetek, hogy az elgondolásom, kivitelezhető-e, egyáltalán célszerű-e így megvalósítani.
Ha igen, milyen BIOS beállításokkal, a merevlemezek milyen partíciós méretekkel (Windows alól, vagy telepítőből, milyen típusú fájlrendszerre) legyenek formázva.
A OP –k telepítésének sorrendje, a SATA portokra csatlakoztatás sorrendje?
Sajnos OS telepítésben, BIOS beállításokban, mivel ritkán van rá szükségem elég tapasztalatlan vagyok (pl. olyan varázsszavakkal, mint GPT, MBR, XHCI, nem nagyon vagyok tisztában, de eléggé részletes, érthetően magyarázatokkal, megfelelő linkek megadásával valószínűleg sikeresen fel tudom tenni, az általam elképzelt módon a rendszert. (Amatőr módom programozgatok Win alatt, de sajnos ennek, most egyáltalán nem látom hasznát. Mellesleg, ezt csak ezért említem, hogy nem hülye, csak járatlan vagyok ezen a területen …)
Elsősorban olyan betartandó, gyakorlati tapasztalatokból származó tanácsokra gondolok, mint pl. WIN 8.1 telepítésekor célszerű az összes többi meghajtót lecsatlakoztatni, etc…
Sok Win OS telepítéssel foglalkozó topikot elolvastam, de elég vegyes a kép, még nem ülepedett le bennem és segítség nélkül, valószínűleg nem tudom elsőre helyesen összerakni a mozaikokat. (Legalábbis nem szeretnék próba-szerencse alapon nekirugaszkodni, megkockáztatva a többszöri telepítési procedúrát.)
A konkrét tanácsokat és a segítséget és is köszönöm.
Üdvözlettel,
Julio62
Julio62
Senkialfonz segítségével, – amit ezúton is köszönök neki – tisztázódott az operációs rendszerek telepítésének célszerű módszere. A probléma elméletileg megoldva, aztán majd meglátjuk a gyakorlatban hogyan működik.
korg40
Nekem win 8.1 rendszerem van és minden jól van beállítva. Engem az érdekelne hogy parancssorból ennél a résznél ami a képen látható

itt csináljak teljes formázást a C,D, stb. meghajtókról, aztán folytassam a telepítést a megszokott módon.
Ha a kép nem jelenne meg, leírom.: Win 8.1 telepítés, bootolok pendrájv, teleítés megkezdése előtt prancssor, és parancssorbol teljes formázást szeretnék a c,d stb… megjajtókról
abissus
A convert gpt parancs után nem lépsz ki a Diskpart segédprogramból, hanem folytatod és kiadod
format fs=ntfs quick
parancsot, ami értelemszerűen arra a meghajtóra érvényes. A parancs kiadható quick nélkül is, de ekkor meglehetősen hosszú ideig tart a formázás, ezért elég a gyors parancs kiadása is.
A formázás elvégezhető egyébként a telepítő lemez kiválasztásakor is, így nem szükségszerű a parancssor használata, de maga a telepítő is formázza a kiválasztott meghajtót.
korg40
Köszönöm szépen.
winamax69
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy Mi okozhatja, hogy a egy Dell Inspiron -es UEFI Bios-os gépen a telepítés a fájlok másolásánál hibaüzenettel mindig megszakad (win 8.1 pro 64bit-est szeretnék telepíteni)?
abissus
A hibaüzenet tartalma fontos, mert abból tudjuk meg, mi a gond, de mivel a telepítő elindul, a másolás is megkezdődik, nagy valószínűséggel lehet fogadni a hibás telepítő eszközre. Készítsd el ismét a képen látható beállításoknak megfelelően.

winamax69
Szia!
Köszi a választ!
Parancssorból is már (clean) töröltem, újrakonvertáltam a lemezt (convert gtp)-re. Rufus-szal Gpt-és, fat 32-es telepítővel próbáltam. BIOS-ban fastboot mód ki van kapcsolva, secure boot is, és UEFI módban telepíteném.
Hiba üzenet: A Windows nem tudja telepíteni a szükséges fájlokat. Győződjön meg arról, hogy a telepítéshez szükséges összes fájl elérhető, és indítsa újra a telepítést. Hibakód: 0x8007025D
winamax69
Na, sikerült megcsinálni. A pendrive volt a hibás. 8GB-os Kingston-nal már megy tökéletesen.
Köszi a segítséget!
raidx
Adott egy Asrock E350M1 alaplapos gép Win 10-el frissítve majd a Gépház/Frissítés és biztonság/Helyreállítás/Gép alaphelyzetbe állítása opcióval tiszta telepítés szerű állapotra hozva. Windows aktivált. MS fiókot nem akarok, ha lemezről újra telepítem a Win 10-et megmarad az aktiválás? Szeretném az UEFI opciót használni. Windos 7-nél már próbáltam és tetszett de nem működött a loader ezért vissza váltottam NTFS/MBR-re.
abissus
Nincs akadálya, ha arra az eszközre teszed, melyen a frissítési folyamat aktiválta a rendszert. Kérdés persze, hogy akkor volt-e MS-fiók vagy sem?
solties
Van egy gépem win 8.1-el, két db teljesen azonos típusú 500Gb -os winchesterrel. Amelyiken a windows van, az GPT formátumú, a másik amin adatok fájlok filmek stb.. van az MBR. Magyarul UEFI módban van telepítve a windows. Kérdésem, van -e jelentősége, hogy a két lemez eltérő formátumú, mert nem vagyok megelégedve a windows boot sebessségével így uefi módban sem! lehet ennek köze hozzá? A fast boot be van kapcsolva.
Egyáltalán van rá mód, ha szükséges, hogy az MBR lemezt adatvesztés nélkül GPT-re konvertáljam?
Köszi!
abissus
Nincs akadálya, a két eltérő partició sémát sokan használják együtt, pl. MBR/SSD rendszernek és 3-4-5-6 TB/HDD GPT adattárolónak. Azonban működő rendszert konvertálni másik partició séma szerintire lehet, minden esetben hozzá kell tennem, hogy az adatvesztés veszélye ennek ellenére is, előfordulhat. Ezért ilyen műveletet mindenki saját felelősségére tegye. Én az utóbbit nem próbáltam még.
solties
Köszönöm a választ! Közben sikerült átkonvertálni gpt lemezzé! És egy tapasztalatot is megosztanék, hátha valaki hasznát veszi: szóval az Acronis Disk director tökéletesen, probléma mentesen, és ami a legfontosabb adatvesztés nélkül képes néhány perc alatt átkonvertálni a lemezeket MBR-GPT vagy fordítva! Mindezt teljes biztonsággal!
hk
Helló! Neked írok, mert úgy látom a te kérdésed áll legközelebb az enyémhez. Laikus vagyok ehhez az UEFI-s dologhoz, és újabban nincs is időm utánaolvasni, ezért kérlek segíts ha tudsz egy válasszal! Telepítettem két win10 prof rendszert normál BIOS móddal. Az egyik x86, a másik x64. Reményen felül gyors lett az egész, pedig csak egy mezítlábas 3GHz-s proci, meg 2G memória, és nem SSD winyó van bennük.. Itt jön a kérdés. Lehetséges jelen állapotában UEFI-re állítani, vagy csak újratelepítéssel megoldható? Egyáltalán van értelme? Előre is köszönöm a válaszod, illetve mindenki másét is, aki hozzászól! 🙂
solties
Ez csak újratelepítéssel oldható meg, mert ha normál módban telepítettél, akkor MBR formátumú a lemezed. UEFI-hez GPT formátum kell. Ahogy leírtam át lehet konvertálni a lemezt adatvesztés nélkül már működő rendszernél is, de attól a telepítés módja nem fog változni. (Sőt, lehet hogy el sem indul). Mindenesetre UEFI telepítésnél csak 64 bites rendszerben gondolkodj!
bi1ly
Sziasztok!


Egy ASUS N55SF notira tervezet UEFI-vel W10-et telepíteni, de nekem a BIOS-ban csak ezt a két beállítást találtam ami az UEFI-vel kapcsolatos:
Az elsőt csak engedélyezni és tiltani lehet de ha engedélyezve van akkor sem jelenik meg több lehetőség.
Szerintetek, fel fog menni UEFI telepítés?
Ugye nincs lehetőség se Secure Boot-ra, se Fast Boot-ra
bi1ly
sikerült UEFI-vel feltennem, viszont nincs hang és nem is hajlandó feltelepülni, végigfut a telepítő, majd kiírja, hogy indítsam jura, de ekkor a realtek mappából ki is törli ami benne van, 3MB lesz a mérete telepítés közben 118MB.
MBR-ben nincs ilyen hiba, pedig ugyan az a driver.
Pinocchio23
Olyan kérdésem vagy hogy UEFI módban csak Usb-ről lehet telepíteni, vagy a telepítő DVD-re történt kiírása után DVD-ről is? Vagy igy simán települ csak fel?
abissus
Igen, DVD-ről is.
Pinocchio23
Akkor nem tudom mit csinálok rosszul.
Jelenleg windows 8.1 van a gépen uefi módban telepítve, előtte a lemez át lett konvertálva gpt-re.
A win 8.1 telepítőjét powerisoval kiírom lemezre. Bootoláskor nem látja uefi módban. Átállítom normál bootra akkor elindul a telepítő, de nem engedi telepíteni mivel GPT a lemez…
Mit nem csináltam jól?
abissus
Nem tudom, mi lehet a hiba, de javaslom, próbáld ki úgy, mountold az iso állományt és egyszerűen másold a DVD-re, majd így indítsd.
Pinocchio23
Kiprobáltam. Semmi. Ugyan ezt a telepítőt kiírva pendrivera jó.

Elképzelhető hogy a telepítő rossz? Olyat szedtem le amiben integrálva vannak a frissítések, bekapcsolva a 3.5 netkeretrendszer.
Egy régebbi 8.1-es telepítő simán elindul uefi alatt. Meg próbálok innen leszedni egyet és azt kiírni
abissus
Vagy innen a dw oldaláról vagy az MS-ről….
Telepítési adathordozó készítése a Windows 8.1 rendszerhez
Blackdevils
Ha ugyanaz a telepítő különféle hordozókon egyiken működik másikon nem, akkor nem a telepítővel van baj hanem az adatordózóval inkább.
abissus
Részben igaz lehet a megjegyzésed, de tegyük hozzá, hogy Windows 8-tól felfelé minden eredeti kiadás alkalmas önmagában DVD kiírásra és UEFI telepítésre. Előfordulhat azonban olyan eset, amikor pl. egy frissítésekkel, vagy egyéb programokkal integrált Windows 8/8.1 kiadás DVD-re kiírva nem indul el, azaz nem alkalmas bootolásra UEFI módban. Ezzel szemben ugyanez a DVD alkalmas bootolásra, ha eredeti MSDN vagy pl. Media Creation Tool eszközön keresztüli kiadás kerül rá. Elképzelhető, hogy az integrálás folyamata valamit módosít a .iso állományon. Nálam hozzáértőbbek biztos tudják az okát. 🙂
Elemer Lapos
Köszönöm!!!! Sony Vaio, ami amúgy elég szemét tud lenni, első nekifutásra sikeres telepítésen van túl a leírtak szóról szóra betartásával.
A feleségem, csak annyit fűzött a műveletemhez, hogy “Még jó hogy nincs több gép az asztalon, mert akkor azokat is bekapcsolnád!” 🙂
sírásó
Sziasztok!
Win 8.1 futott eddig egy Asus x552w-n.Kicsit kezdett lassulni, gondoltam újra telepítem.Betöltődött szépen a telepítő (DW Edition) ahol bejöttek a meglevő partíciók, kiválasztottam a C-t, formázás majd csodálkozás mert a telepítő azt mondja hogy nem telepíthető mert a lemez GPT-s.A telepitő Usb.kulcs Rufussal megcsinálva.Már mindhárom verzióját kipróbáltam a Rufus “Particiós séma és fájlrendszer” fülének de nem akarja az igazat.Megcsináltam egy DVD-t is azzal is ugyan az a helyzet.
A fő problémám az hogy 2 partició van a gépen (rendszer+tároló) és én a tárolót nem szeretném törölni.
Mert ha jól értettem az olvasottakat, minden partíció törlése után működne a telepítő.Vagy én értek félre valamit?
abissus
Jól érted.
sírásó
Köszi szépen az elszomorító választ!:)
Azt viszont nem értem miért jó ez, miért nem tud ez olyan simán működni mint egy XP vagy Win7 telepítő.
kacsus
Teljesen jó, nagy hasznát vettem !
Köszönöm szépen !!!
ergate
Üdv!
Windows 10 x64 Enterprise Hu-t szeretnék telepíteni egy HP Compaq 6300 Pro MT gépre.
Megoldható ezen is, hogy UEFI rendszerben telepíthessem?
zonee
hp oldalán az írták van hozzá uefi bios frissítés
ergate
Elméletileg az már megtörtént.
Szóval, ha én is megtalálom a cikkben szereplő beállításokat a biosban, és uefi-re iratom a rufussal a telepítőt, akkor elméletileg menni fog?
Még egy kérdés. Mi van, ha nekem nem grafikus felületü a bios, ha nem hagyományos. Attól még tudja a uefit, vagy nem.
Persze egy próbát meg ér.
Köszönöm a gyors választ!
abissus
Nem minden UEFI grafikus felületű, ettől még UEFI interfész, mivel Windows 8.1 képes a gép. 🙂
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=5232877&swLangOid=22&swEnvOid=4158
ergate
Ide másolnád a linket, mert én nem találom…
ergate
Ja. És a telepítéskor a rendszer elvégzi a particionálást, vagy nekem kell végrehajtani?
abissus
Nem a rendszer, hanem a telepítő fogja a partíciókat elkészíteni, ha érdekel, hogyan, nézd meg a Windows 10 telepítése lépésről lépésre [frissítve] írást.
http://dirtywindows.hu/2015/08/06/windows-10-telepitese-lepesrol-lepesre/
ergate
Köszönöm a segítséget!
Boldog karácsonyt!
Deske
Sziasztok. Mellékelek pár képet a kérdésem az lenne, hogy uefi boot-ot tudok -e csinálni vagy muszáj lesz bios frissítés. A hardverem elég jó nem részletezném csak ha szükséges. A másik kérdésem az, hogy az AMI hivatalos oldalán hol vannak az uefi bios letöltések, mert én nem találom. Lenni rossz angol. Ja igen win-10 menne fel a gépre. Köszönöm a segítséget.





abissus
Nincs akadálya BIOS frissítés nélküli telepítésnek, de az igazi mégis az, ha a legfrissebb firmware van fent, de ilyet én sem találok és ez talán gondot fog okozni, ugyanis 2011 az utolsó. A képen bejelölt résznél nálad milyen szám található?

Deske
Szia. A biosban nincs ilyen külön megjelölve nekem. Lekértem a msiinfót ott van egy SMBIOS érték ami 2.7.
De közben észrevettem talán egy fontos dolgot. Nálam az Advanced chipset setup config le van tiltva (szürke) nem lehet benne állítani és ugye az baj.
TMS
Hali,
UEFI-s telepítőt csak FAT32 formázással lehet csinálni ugye? Tehát ha frissítéssel integrált telepítőm van, ami több mint 4gb-os akkor megszívtam ? mert ha ntfs re formázom akkor nem indul róla a telepítő…
abissus
Nem szívtad meg, mert akkor a kép szerinti beállítást kell Rufus-nál választani Windows 8.1/10 esetében…

…ha nem megy. akkor válaszd a Integrált telepítők méretének zsugorítása 4GB alá
bika
Én is UEFI-s telepítőt szoktam készíteni,de ntfs formázással és mégis jó.
pompom
Nekem már a több éves Z87-es lapom is támogatja (legalábbis friss firmwarrel) az NTFS filerendszerről való telepítést még Rufus nélkül is…
Persze vannak régebbi lapok amik csak a Fat32-t ismerik. Ki kell próbálni viszi-e vagy sem.
TMS
Köszi, akkor megpróbálom a méretet 4 gb alá csökkenteni, és fat32-re rakni, úgy tuti jó lesz. Nem tudom amúgy a hiba okát, mert rufussal csináltam, ugyan úgy ahogy a linkelt képen van… Kíváncsiságból egy 3,6 Gb-os telepítőt is megcsináltam (ami fat32-ben ment) de ntfs-ben nem akarta, pedig láttam a pendrive-on az apró rejtett partíciót is amit a rufus csinál fat32-ben NTFS formázás esetén (ahova az NTFS drivert rakja az EFI nek). Lehet h az alaplap régi, bár egy hp 8570w-ről beszélünk ami max 3 éves. Esetleg lehet, hogy a 32 gigás pendrive-ot nem szereti, mert volt olyan gép ahol sima legacy telepítés nem ment az usb 3-as pendriveról (hiába a 2.0 portba dugtam) egy 2.0 ról meg igen. Na mind1, köszönöm Abissus az ötletet, így tuti jó lesz! U.i:(bocsánat a kisregényért)
TMS
Na, kiderült, hogy a bios nem szereti az NTFS UEFI kombót, FAT32 ről simán felment az oprendszer a winyóra és működik is!
A következő problémám van, nem tudom valaki találkozott-e már vele:
Vettem egy msata SSD-t a laptopba és arról UEFI módban nem akar bootolni a gép… ha F9-et nyomok ( ami a HP-nél az a beállítás h miről bootoljon) és betallózom a “boot from EFI file” EFI\BOOT a bootx64-et, akkor elindul, de ha simán csak bekapcsolom a gépet, akkor kiírja h nincs bootolható meghajtó és a rendszer leáll…
A telepítést úgy csináltam, hogy lehúztam a rendes 2,5 ös winyót és csak az msata SSD volt benne, de így utána nem hajlandó elindulni a Windows…
Lehet, hogy meg kéne próbálni legacy-ban nem GPT hanem MBR partícióval hátha csak az UEFI nem akar msatárol booltolni?
TMS
Még annyi, hogy most legacy módban újratelepítve a gépet az msata ssd MBR-re konvertálva, hibátlanul indul, pedig csak az SSD van benne a rendes winyó nincs… Ezzel szerintem az a probléma kizárva, hogy az msata portról nem tud bootolni a gép (legalábbis a bios tud, az UEFI meg lehet, hogy nem)
pompom
“ssd MBR-re konvertálva, hibátlanul indul”
Akkor minden rendben. Mi a probléma..?
TMS
Csak annyi, hogy így nem UEFI módban van a gép hanem legacyban… (az egy másik történet és kicsit OFF, hogy az mSata port csak Sata II csatlakozós amit persze a HP nem tüntet fel sehol, viszont a rendes 2,5 ös HDD és az ODD az sata III… Tehát lehet h az lesz h visszacserélem az mSata SSD-t egy sima 2,5 SSD-re a régi HDD meg megy az ODD helyére)
pompom
Hacsak nem 3TB-os SSD-ről van szó, akkor sokmindent nem vesztesz…
TMS
Ez igaz, csak már úgy belejöttem az UEFI telepítésbe 😀 A nagyobb probléma inkább az, amit fentebb írtam, hogy az mSata port csak sata II-es, és ez megkérdőjelezi az mSata SSD létjogosultságát egy sima SSD-vel szemben.